Wiadomości

Nowelizacja prawa wodnego coraz bliżej

Opublikowany: lut 20, 12:03

Doprecyzowanie i uzupełnienie definicji prawnych wynikających z Ramowej Dyrektywy Wodnej, określenie gminy wiodącej w aglomeracji wodnościekowej oraz wprowadzenie planu utrzymania wód do prawodawstwa polskiego to najważniejsze regulacje nowelizacji prawa wodnego. Dziś, po pierwszym czytaniu, Sejm skierował projekt do dalszych prac w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Celem ustawy jest uzupełnienie transpozycji do krajowego porządku prawnego postanowień Ramowej Dyrektywy Wodnej oraz pozostałych dyrektyw dotyczących gospodarki wodnej – powiedział Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska przedstawiając posłom projekt. Doprecyzowane zostaną m.in. definicje takich pojęć jak: „powódź” „dobry potencjał ekologiczny” czy „dobry stan wód”.

Strategiczne dokumenty wodne będą miały odpowiednią rangę prawną
Projekt ustawy doprecyzowuje sposób dokumentowania planowania w gospodarowaniu wodami. Plany gospodarowania wodami na obszarze dorzecza mają być przyjmowane w formie rozporządzenia Rady Ministrów. Planowane jest także wprowadzenie dokumentu zwanego planem utrzymania wód. Będzie to dokument prawa miejscowego odnoszący się do regionu wodnego przygotowywany i aktualizowany przez właściwego dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej. Najważniejszym postanowieniem jest, aby ten plan, był uzupełnieniem strategicznych dokumentów „wodnych” takich jak wspomniany już plan gospodarowania wodami w dorzeczach, czy plan zarządzania ryzykiem powodziowym oraz podlegał konsultacjom społecznym i ocenie oddziaływania na środowisko. Projekt zakłada też nałożenie obowiązku na marszałków województw przekazywania dyrektorom RZGW propozycji działań jakie zamierzają podejmować przy utrzymywaniu wód na swoim terenie.

Wsparcie polityki przeciwpowodziowej

W nowelizacji zostały także stworzone ramy prawne umożliwiające pełną koordynację działań przeciwpowodziowych z realizacją celów środowiskowych dla jednolitych części wód i ochroną przyrody.

Ułatwienia przy oczyszczaniu ścieków komunalnych

Projekt przewiduje, aby gminy odpowiedzialne za aglomerację wodnościekową przeprowadzały co dwa lata przegląd ich obszarów i granic oraz w razie potrzeby mogły dokonać stosownych zmian. Jest to odpowiedź na postulaty samorządów, które chciały wprowadzenia elastycznego mechanizmu umożliwiającego dokonywanie zmian w obowiązujących uchwałach sejmików województw wyznaczających aglomeracje. Ta zmiana pozwoli na systematyczne dostosowywanie obszarów i inwestycji do faktycznych potrzeb.
Wprowadzone zostanie również pojęcie gminy wiodącej pełniącej rolę koordynującą w aglomeracji. Ponadto, planowane jest uzupełnienie definicji samej aglomeracji o końcowy punkt zrzutu ścieków komunalnych, co może wpłynąć na zmniejszenie kosztów realizacji inwestycji w gminach.

Źródło: www.mos.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości