Wiadomości

Nowelizacja prawa kombatanckiego

Opublikowany: mar 28, 10:52

Odebranie przywilejów osobom zaangażowanym w tłumienie polskich ruchów niepodległościowych – to jeden z najważniejszych elementów reformy prawa kombatanckiego. Zmiany obejmą pakiet ustaw dotyczących kombatantów, inwalidów wojennych i osób represjonowanych.

Nowa ustawa o kombatantach będzie miała szerszy zakres, ponieważ będzie dotyczyć nie tylko kombatantów i uczestników walki cywilnej w latach 1914-1945, ale także osób, które zbrojnie walczyły o niepodległość po 1944 r., działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej oraz ofiar represji systemów totalitarnych.

Przewidziano utworzenie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość, nad którym honorowy patronat obejmie Prezydent RP.

Zaproponowano wprowadzenie przepisów uniemożliwiających wypłacanie świadczeń kombatantom, których uprawnienia – nadane w PRL – nie zostały zweryfikowane po 1991 r. Chodzi o osoby, które podczas pełnienia służby wojskowej zwalczały organizacje i osoby działające na rzecz suwerenności i niepodległości Polski, brały udział w wojnie domowej w Hiszpanii oraz dopuściły się tzw. zbrodni komunistycznej. Nowe przepisy nie będą dotyczyć osób, które w latach 1991-2006 przeszły proces weryfikacji.

Nowością będzie umożliwienie korzystania z niepieniężnych przywilejów kombatanckich osobom prowadzącym w latach 1944-1989 aktywną działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności. Przepisy te nie będą obowiązywać, jeżeli represje były jednorazowe (np. udział w demonstracji) lub nie były związane z działalnością niepodległościową.
Ponadto nowe prawo obejmie ofiary represji systemów totalitarnych. Zaliczono do nich więźniów politycznych osadzonych w więzieniach i innych miejscach odosobnienia w latach 1957-1989 oraz osoby, które w skutek wystąpień wolnościowych w latach 1956-1989 zostały zabite, ranne lub dyscyplinarnie zwolnione z pracy. Rodziny osób, które zostały zamęczone w sowieckich łagrach, będą mogły wystąpić o odszkodowanie. Zaproponowano, by nowe przepisy objęły również żołnierzy-górników przymusowo skierowanych do prac w kopalniach i kamieniołomach oraz żołnierzy wcielanych przymusowo do batalionów budowlanych. O przywileje kombatanckie będą mogły ubiegać się osoby bez względu na miejsce zamieszkania, również te żyjące poza granicami Polski.

Jednym z założeń reformy jest przywrócenie niektórych przywilejów i ułatwienie korzystania z nich. Na przykład, osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej otrzymają specjalne okresowe świadczenia socjalne. Przyjęto, by zniżki na publiczny transport kolejowy i autobusowy dla kombatantów, ofiar represji i uczestników walki cywilnej podwyższyć z 37 do 49 proc., przy czym zmiana nie będzie dotyczyła wdów i wdowców po tych osobach. Osoby te będą mogły również korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych (prawo to nie obejmowałoby wdów i wdowców po tych osobach).
Koszt wprowadzenia w życie tych propozycji wyniesie ok. 276 mln zł.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości