Wiadomości

Nowela ustawy o świadczeniach zdrowotnych niezgodna z konstytucją

Opublikowany: lis 6, 13:39

W życie wchodzi nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich wypaczy ona polski system opieki zdrowotnej oraz spowoduje, iż będzie on jeszcze mniej przejrzysty. KPP zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o sprawdzenie zgodności nowelizacji ustawy z konstytucją.

W ostatniej fazie prac nad nowelizacją ustawy, na forum Senatu, została zgłoszona poprawka umożliwiającą aneksowanie umów z dotychczasowymi świadczeniodawcami, jednak nie dłużej niż do 31.12.2010 r. Przepis ten miał na celu zapewnienie ciągłości świadczeń dla usługobiorców. Wprowadzona przez Senatorów zmiana spowoduje, iż dyrektor każdego wojewódzkiego oddziału NFZ będzie mógł arbitralnie zdecydować, czy chce przedłużyć usługi z dotychczasowym świadczeniodawcą czy woli przeprowadzić konkurs. Zdaniem KPP wprowadzone przez Senat przepisy mają charakter korupcjogenny. – Ponadto są szkodliwe, gdyż hamują rozwój niepublicznej opieki zdrowotnej w Polsce.

Konfederacja Pracodawców Polskich aktywnie uczestniczyła w pracach nad nowelizacją ustawy. Jednak z powodu szybkości prowadzenia prac nie miała możliwości przedstawienia stanowiska do zmian wprowadzonych w Senacie. Zdaniem KPP wprowadzone tam przepisy nie tylko mogą być sprzeczne z konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. – Wyłączenie z udziału w konkursach na rok wszystkich chcących uczestniczyć w publicznym systemie jednostek opieki zdrowotnej jest także istotnym ograniczeniem swobody działalności gospodarczej – uważa KPP.

Konfederacja Pracodawców Polskich jest zdania, że obecny stan prawny znowelizowanej ustawy jest nieakceptowany i szkodliwy dla całego systemu opieki zdrowotnej. Niweczy on dotychczasowy sukces ostatnich dziesięciu lat reform.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości