Wiadomości

Nowe zasady wypłaty środków z IKE

Opublikowany: wrz 24, 01:57

Projekt ustawy o zmianie ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Nowe rozwiązania mają zachęcić Polaków do dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, czyli odkładania pieniędzy na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE).

Zaproponowano dwukrotne zwiększenie dotychczasowego rocznego limitu wpłat na IKE. Miałby on wynosić trzykrotność przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok. Oznacza to możliwość zwiększenia środków gromadzonych na IKE, co w konsekwencji spowoduje powiększenie kapitału mającego uzupełniać wypłaty z obowiązkowego systemu emerytalnego. Proponuje się też przyjęcie zapisu, że limit wpłat na IKE w kolejnym roku nie może być niższy niż w roku poprzednim.

Przewidziano uelastycznienie zasad zwrotu i wypłaty pieniędzy z IKE. Stworzono możliwość częściowego ich zwrotu i wypłaty w ratach. Obecnie osoba, która nie spełnia warunków do wypłaty środków z IKE, jeśli chce z nich skorzystać musi rozwiązać umowę dotyczącą oszczędzania. Otrzymuje wtedy zwrot wszystkich zgromadzonych pieniędzy, pomniejszonych o 19 proc. podatek od dochodów kapitałowych. Taki przepis mógł zniechęcać do oszczędzania na IKE. Zaproponowano zatem, aby bez rozwiązywania umowy możliwy był częściowy zwrot środków, pod warunkiem zapłacenia od nich 19 proc. podatku od dochodów kapitałowych. Ma być także możliwa wypłata zgromadzonego kapitału w ratach.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości