Wiadomości

Nowe zasady szkolenia lekarzy - projektowane zmiany w ustawie o zawodzie lekarza

Opublikowany: paź 13, 08:37

Najważniejszym celem projektu nowelizacji ustawy jest wprowadzenie zmian dotyczących systemu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Jest to niezbędne nie tylko ze względu na długotrwały obecnie proces kształcenia podyplomowego (od momentu uzyskania dyplomu wyższej uczelni do momentu otrzymania dyplomu lekarza specjalisty), ale również z powodu deficytu kadry lekarskiej, w tym szczególnie specjalistów.

Jednym z ważnych rozwiązań jest wprowadzenie nowych uregulowań dotyczących studiów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Zmiana ta wynika z konieczności dostosowania do wymogów prawa UE (dyrektywa 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych). Na kierunku lekarskim ma obowiązywać co najmniej 6-letni okres studiów, obejmujący co najmniej 5500 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, a na kierunku lekarsko-dentystycznym – co najmniej 5 lat studiów teoretycznych i praktycznych.

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek praktyki zawodowej na VI roku dla lekarzy oraz na V roku dla lekarzy dentystów. Zlikwidowany zostanie staż podyplomowy. Zmiany te oznaczają, że w systemie kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów ważne stanie się praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu. Złożenie najważniejszych egzaminów końcowych dla kierunku lekarskiego ma się odbywać na V roku studiów, a dla lekarzy dentystów na
IV roku. Na VI roku studiów lekarskich zaczną się praktyki zawodowe (dla lekarzy dentystów – na V roku).

Zlikwidowany będzie Lekarski Egzamin Państwowy (LEP) oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy (LDEP). Powodem jest dość powszechna opinia, że egzamin przeprowadzany w formie testu nie sprawdza poziomu praktycznych umiejętności lekarzy, dokumentujących ich przygotowanie do wykonywania zawodu.

Wprowadzony będzie tzw. modułowy system specjalizacji. Moduł podstawowy obejmować ma treści uniwersalne dla danej grupy specjalizacji oraz wybrane zagadnienia nauczane obecnie w ramach stażu podyplomowego. Moduł specjalistyczny będzie bezpośrednio związany z przedmiotem specjalizacji i ma obejmować wiedzę ściśle specjalistyczną.

Zmiany obejmą również kwestie związane z przyznawaniem miejsc szkoleniowych na określone specjalizacje. Decyzje w sprawie przyznawania i rozdziału rezydentur na poszczególne województwa będzie podejmować minister zdrowia, decyzje w kwestii pozostałych wolnych miejsc – wojewoda.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, funkcję kierownika specjalizacji będzie mógł pełnić lekarz specjalista wykonujący pracę na podstawie tzw. kontraktu. Ponadto lekarze będą mogli przystępować do zdawania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego po raz czwarty i kolejny, aż do pozytywnego złożenia, ale po uiszczeniu opłaty za te powtórne egzaminy.

Doprecyzowano warunki przyznawania prawa wykonywania zawodu w zależności od posiadanych kwalifikacji i rodzaju posiadanego dyplomu ukończenia studiów w przypadku obywateli Unii Europejskiej i cudzoziemców nie będących obywatelami państwa członkowskiego UE. Zgodnie z ustawą, na czas odbywania stażu podyplomowego, stażu adaptacyjnego lub w celu złożenia testu umiejętności dla obywateli państw UE będzie przyznawane ograniczone prawo wykonywania zawodu.

Skrócony zostanie, z dotychczasowych 3 miesięcy do 30 dni, termin wydania przez Okręgową Radę Lekarską prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty.

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje rozszerzenie definicji wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty o „kierowanie zakładem opieki zdrowotnej”.

Ponadto tryb i sposoby odbywania szkolenia specjalistycznego przez lekarzy funkcjonariuszy Służby Więziennej, lekarzy funkcjonariuszy w jednostkach podległych MSWiA oraz MON będą określone w rozporządzeniach odpowiednich ministrów.

Staż podyplomowy dla lekarzy kończy się 31 października 2017 r., natomiast dla lekarzy dentystów – 30 września 2016 r. Oznacza to, że marszałek województwa będzie po raz ostatni organizował, finansował oraz zapewniał warunki odbywania stażu rozpoczynającego się dla lekarzy 1 października 2016 r., a dla lekarzy dentystów 1 października 2015 r.

źróło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości