Wiadomości

Nowe zasady rozliczania PIT to koszt pracodawcy

Opublikowany: paź 6, 08:59

Z inicjatywy Konfederacji Pracodawców Polskich, strona pracodawców Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych przekazała przewodniczącemu Komisji, premierowi Waldemarowi Pawlakowi, wspólne stanowisko do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy Ordynacja podatkowa. Projekt ten zakłada przeniesienie obowiązków związanych z rozliczaniem podatków na pracodawcę. Oznacza to m.in. zwiększenie kosztów administracyjnych funkcjonowania przedsiębiorstwa. Strona pracodawców wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec takich rozwiązań i postuluje wstrzymanie dalszego biegu ustawodawczego wobec tego projektu.

W ocenie pracodawców, zapowiedziana rekompensata kosztów administracyjnych pracodawców – podniesienie wynagrodzenia przysługującego płatnikom z tytułu terminowego wpłacania podatków z kwoty 0,3% do 0,35% pobranych podatków – ich nie zrównoważy. Ponadto, proponowane zmiany przepisów mogą okazać się niekorzystne dla pracowników w sytuacji, gdy nie zadeklarują płatnikowi do 15 stycznia faktu, że będą rozliczali się samodzielnie. Będzie to oznaczało utratę możliwości m.in. korzystnego, wspólnego opodatkowania dochodów z małżonkiem.

Strona pracodawców uważa, iż proponowane rozwiązania nie są właściwe, dlatego proponujemy, aby obowiązek wypełniania deklaracji podatkowych przenieść na urzędy skarbowe. Urzędnicy skarbowi posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, które pozwolą im szybko i fachowo wypełniać deklaracje podatkowe.

KPP sprzeciwia się koncepcji przeniesienia obowiązków związanych z rozliczaniem podatków na pracodawcę, gdyż spowoduje to:

  • zwiększenie kosztów administracyjnych funkcjonowania przedsiębiorstw
  • przeniesienie odpowiedzialności z podatnika na płatnika
  • konieczność poświęcania dodatkowej pracy na rozliczanie i uzupełnianie deklaracji podatkowych
  • zwiększenie kosztów związanych z archiwizacją i przechowywaniem dokumentów
  • konieczność poniesienia dodatkowych kosztów na dostosowanie systemów IT, wyszkolenie pracowników, obsługę ewentualnych korekt
  • spadek poziomu edukacji podatkowej pracowników

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości