Wiadomości

Nowe zasady legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzorów znaku legalizacyjnego

Opublikowany: maj 28, 09:03

W Dzienniku Ustaw Nr 481 z dnia 7.05.2012 r. opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 kwietnia 2012 r. w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzorów znaku legalizacyjnego.

Rozporządzenie to zostało wydane w związku z uchwaleniem ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i zastępuje ono dotychczasowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzorów znaku legalizacyjnego.

Rozporządzenie nie wprowadza zmian w stosunku do dotychczasowych wymagań dotyczących znaku legalizacyjnego na tablice rejestracyjne. Uwzględnia natomiast postulaty właścicieli pojazdów i wprowadza przepisy upraszczające zasady legalizacji tablic rejestracyjnych (§ 4 ust. 5 rozporządzenia). W ich wyniku, w określonych rozporządzeniem przypadkach związanych z wydaniem dowodu rejestracyjnego (np. w przypadku wydania wtórnika dowodu rejestracyjnego), organ rejestrujący nie będzie już zobowiązany do wydania nowego kompletu znaków legalizacyjnych. Organ rejestrujący będzie jedynie dokonywał adnotacji wpisując w dowodzie rejestracyjnym dotychczasowy indywidualny numer nalepki legalizacyjnej, wydanej dla już posiadanych tablic rejestracyjnych.

Dla właścicieli pojazdów zmiany te oznaczają, że nie będą jak dotychczas, przedkładać w urzędzie tablic rejestracyjnych. Ułatwi i przyspieszy to załatwienie spraw wymiany dowodu rejestracyjnego, o których mowa w tym przepisie.

Rozporządzenie wejdzie w życie w dniu 7 czerwca 2012 r.

Źródło: www.transport.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości