Wiadomości

Nowe wytyczne UOKIK kolejnym utrudnieniem dla przedsiębiorców?

Opublikowany: sty 7, 09:19

Od 1 stycznia 2009 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stosuje nowe wytyczne w sprawie ustalania wysokości kar pieniężnych nakładanych na przedsiębiorców naruszających prawo antymonopolowe. Jednocześnie do dnia 15 stycznia 2009 roku trwają konsultacje dotyczące wytycznych dla przedsiębiorców naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Nowe rozwiązania budzą wątpliwości Konfederacji Pracodawców Polskich.

Funkcjonujące do tej pory przepisy pozostawiały dużą uznaniowość w nakładaniu kar, ograniczając jedynie górny pułap sankcji do 10 proc. przychodu firmy w roku poprzedzającym wydanie decyzji
o ukaraniu. Takie sformułowanie przepisów wymagało od urzędnika indywidualnego i de facto uznaniowego podejścia do każdego naruszenia prawa.

Od Nowego Roku, poprzez stworzenie swoistej „tabeli opłat” nastąpiło usztywnienie przepisów, co
w założeniach Urzędu ma doprowadzić do stworzenia przejrzystego systemu prawa, czytelnego dla przedsiębiorców. KPP w pełni zgadza się z tymi założeniami. Podkreślamy jednak, że nowe regulacje mogą spowodować jednakowe traktowanie przedsiębiorców, niezależnie od woli i winy naruszenia przez nich przepisów antymonopolowych.

Zdaniem KPP, sztywna tabela opłat może spowodować zbyt pobieżne rozpatrywanie spraw przez urzędników, koncentrujących się jedynie na dopasowaniu sytuacji przedsiębiorcy do konkretnego punktu z „taryfikatora”. W efekcie, proponowane rozwiązanie może okazać się niekorzystne dla przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy złamali prawo nieświadomie lub w wyniku błędu lub pomyłki.

W opinii KPP, na tą chwilę trudno jest ocenić wpływ nowych przepisów na transparentność i wysokość kar finansowych. Dlatego obecnie prowadzimy konsultacje z naszymi członkami, co pozwoli nam na wypracowanie wspólnego stanowiska w tej sprawie. Warto jednak podkreślić, że podstawą naliczania kar powinny być przesłanki wprowadzone w drodze ustawy, uwzględniające element winy oraz wagi naruszenia oraz motywów działania.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości