Wiadomości

Nowe uprawnienia dla prezesa UKE

Opublikowany: paź 7, 09:04

Usprawnienie instytucji i mechanizmów związanych z rynkiem telekomunikacyjnym, w tym dostosowanie przepisów ustawy do prawa europejskiego, to główne propozycje zmian w projekcie nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mógł żądać od przedsiębiorców telekomunikacyjnych, w terminie nie krótszym niż 7 dni, informacji potrzebnych do prowadzenia analiz rynku, prowadzenia statystyk oraz przekazywania danych organom regulacyjnym UE.

Ponadto, w związku z zarzutami Komisji Europejskiej dotyczącymi braku możliwości skutecznego odwoływania się przedsiębiorców telekomunikacyjnych od rozstrzygnięć związanych z wyznaczaniem i definiowaniem tzw. „rynku właściwego”, wprowadzono zmiany, umożliwiające prezesowi UKE wyznaczanie tego typu rynku, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej. Oznacza to, że prezes UKE będzie wydawał decyzje, w których określi „rynek właściwy”, dokona jego analizy, a następnie wyznaczy na nim przedsiębiorców telekomunikacyjnych o znaczącej pozycji i nałoży na nich obowiązki regulacyjne lub stwierdzi, że rynek jest konkurencyjny. W ten sposób strony postępowania będą miały możliwość zaskarżenia decyzji prezesa UKE, także w części dotyczącej określania „rynków właściwych”.

Projekt nowelizacji wprowadza ponadto korzystny dla konsumentów przepis związany ze zwrotem przyznanych im wcześniej ulg. Dotychczas abonent zwracał ulgę w pełnej wysokości, bez względu na to, czy rozwiązanie umowy miało miejsce zaraz po podpisaniu umowy, czy tuż przed jej rozwiązaniem. Aktualne rozwiązanie określa, że wysokość zwracanej przez abonenta ulgi nie może przekroczyć wartości ulgi pomniejszonej o proporcjonalną jej wartość za okres od dnia zawarcia umowy do dnia jej rozwiązania.

Doprecyzowaniu ulegnie także definicja usługi telekomunikacyjnej. Usługa ta będzie obejmować jedynie „przekazywanie poczty elektronicznej”, co oznacza, że sama „usługa poczty elektronicznej” nie będzie usługą telekomunikacyjną.

Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do rozwiązań unijnych.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości