Wiadomości

Nowe rozporządzenie określające minimalne wymogi programowe dla studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nieruchomościami

Opublikowany: lip 1, 08:47

7 czerwca br. Minister Infrastruktury podpisał rozporządzenie w sprawie minimalnych wymogów programowych dla studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nieruchomościami, które wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Przedkładane rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia dla ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, zawartego w art. 196 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651, z późn. zm.).

Przedmiotowe rozporządzenie było poprzedzone komunikatami Ministra Budownictwa:

1. w sprawie ustalenia minimalnych wymogów programowych dla studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości (Dz. Urz. Min. Bud. Nr 3, poz. 16), 2. w sprawie ustalenia minimalnych wymogów programowych dla studiów podyplomowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami (Dz. Urz. Min. Bud. Nr 3, poz. 15), 3. w sprawie ustalenia minimalnych wymogów programowych dla studiów podyplomowych w zakresie zarządzania nieruchomościami (Dz. Urz. Min. Bud. Nr 3, poz. 17),

w których Minister określił program ogólny i program szczegółowy studiów podyplomowych dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości.

Głównym celem przyjętej regulacji było usystematyzowanie i ujednolicenie dotychczas obowiązujących minimalnych wymogów programowych z uwagi na fakt obsługi rynku nieruchomości przez przedstawicieli wszystkich trzech zawodów. Wszystkie trzy dyscypliny, tj.: wycena nieruchomości, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami oraz zarządzanie nieruchomościami, posiadają wspólne elementy wiedzy. Do tych elementów należą podstawy wiedzy z zakresu prawa, podstawy wiedzy z zakresu ekonomii i finansów oraz częściowo podstawy wiedzy technicznej. Pozostałe elementy minimalnych wymogów programowych zostały dostosowane indywidualnie do każdego zawodu. Unifikacja dotyczy zarówno tematów, jak i czasu trwania poszczególnych elementów programów studiów podyplomowych. Rozporządzenie dokładnie określa czas trwania studiów, program ogólny i program szczegółowy studiów podyplomowych z uwzględnieniem tematyki wykładów oraz minimalnej liczby godzin ich trwania, uwzględniając kwalifikacje i umiejętności, jakie powinni posiadać absolwenci tych studiów, aby móc prawidłowo i rzetelnie wykonywać działalność zawodową w powyższych zakresach.
Rozporządzenie jest wynikiem szeroko prowadzonych konsultacji społecznych, w ramach których zostały również zorganizowane spotkania z przedstawicielami najważniejszych uczelni prowadzących studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nieruchomościami, celem wypracowania wspólnego stanowiska środowiska akademickiego.

Źróło: www.mi.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości