Wiadomości

Nowe prawo podatkowe zwiększy inwestycje

Opublikowany: wrz 16, 08:31

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych. Konfederacja Pracodawców Polskich popiera ten projekt, ponieważ wprowadza on możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków na inwestycje, które nie zostały ukończone.

Prowadzenie działalności gospodarczej w warunkach konkurencyjnego rynku, podlegającego dynamicznym zmianom, niesie wiele zagrożeń. Niektóre z podjętych inwestycji mogą zostać przerwane, z wielu przyczyn, często niezależnych od inwestora – choćby gwałtownego załamania koniunktury w danej branży. Czasem niedokończenie inwestycji spowodowane jest przyczynami leżącymi po stronie państwa i administracji (np. na skutek zmiany prawa czy braku odpowiednich decyzji).

Inwestując, przedsiębiorca ponosi określone koszty i podejmuje zobowiązania finansowe na rzecz podmiotów trzecich. W praktyce, są to więc wydatki bezpośrednio związane z działalnością i z uzyskiwanymi przychodami, które mogą pojawić się w przyszłości. Nie ma więc podstawy, aby te wydatki nie mogły być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu (obecnie jest to możliwe jedynie w chwili odpłatnego zbycia niedokończonej inwestycji. Zdarza się to jednak rzadko, ponieważ trudno jest znaleźć nabywcę).

Wejście w życie omawianego projektu spowodowałoby, że podstawa opodatkowania przedsiębiorców nie będzie sztucznie zawyżana. Rozwiązanie to zmniejszyłoby ryzyko inwestycyjne, przez co przedsiębiorcy chętniej by je podejmowali. Mając świadomość braku konsekwencji fiskalnych, łatwiej podejmuje się decyzję o realizacji zaplanowanego przedsięwzięcia. Tak więc omawiany projekt wychodzi naprzeciw postulatowi zwiększania swobody działalności gospodarczej.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości