Wiadomości

Nowe nazwy miejscowości

Opublikowany: gru 16, 08:28

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zaopiniowała projekty rozporządzeń MSWiA dotyczące m.in. zmiany nazw miejscowości oraz aktualnego wykazu gmin, w których stosowane są uproszczone zasady odbudowy i remontów budynków mieszkalnych. To 11 posiedzenie Komisji Wspólnej w tym roku, w trakcie których uzgodniono ponad 400 spraw.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodniła 15 grudnia br. projekt rozporządzenia, opracowany w MSWiA, w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości.

MSWiA, na wniosek właściwych rad gmin, ustaliło 35 nazw miejscowości, zmieniło 91 dotychczasowych nazw i określeń rodzajów miejscowości oraz zniosło 107 nazw miejscowości – łącznie dla 96 gmin i 79 powiatów w 15 województwach.

Urzędowe nazwy miejscowości co roku ustala, zmienia lub znosi, w drodze rozporządzenia, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Urzędowe nazwy miejscowości są ustalane, zmieniane lub znoszone na wniosek rady gminy, na której obszarze jest położona miejscowość lub obiekt fizjograficzny (m.in. nizina, wyżyna, dolina, las). Wszystkie zmiany ujęte w projekcie rozporządzenia są wynikiem propozycji przedstawionych przez wnioskodawców, czyli rady gmin. Zostały także skonsultowane z mieszkańcami. Projekt uzyskał również pozytywną opinię Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, działającej przy ministrze spraw wewnętrznych i administracji.

Projekt rozporządzenia zawiera wykaz:

1. ustalonych nazw miejscowości dla 10 województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego; 2. zmienionych urzędowych nazw miejscowości dla 13 województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego; 3. zniesionych urzędowych nazw miejscowości dla 11 województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

MSWiA określiło nowe nazwy urzędowe m.in. dla wsi Daszówka (w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Moszczenica), dla wsi Gradzanowo Zbęskie-Kolonia (w województwie mazowieckim, w powiecie mławskim, w gminie Radzanów), dla osady leśnej Wilanowo-Leśniczówka (w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, w gminie Frombork).

W projekcie rozporządzenia zmienione zostały niektóre nazwy miejscowości. I tak w nowym roku zmianie ulegną nazwy m.in. wsi Nowy Życk, w województwie mazowieckim, w powiecie płockim, na wieś Zyck Nowy; kolonii Górki w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim na wieś Tulewo Górne; wsi Stare Moczydły w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, na wieś Moczydły.

Przygotowany przez MSWiA projekt rozporządzenia znosi także dotychczasowe nazwy miejscowości. Od 2011 roku znikną m.in. nazwy: wsi Budunki w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim; kolonii Grzybowo w województwie mazowieckim, w powiecie mławskim; osady Kwasowo w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim. Wszystkie nazwy miejscowości, które znajdują się w załączniku nr 3 projektu rozporządzenia – znikną, a tereny zostaną włączone do miejscowości głównej, z którą najczęściej prowadzona jest wspólna ewidencja ludności i znajdują się w tym samym obrębie ewidencyjnym.

Zmiany te wejdą w życie od 1 stycznia 2011 r.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowało do uzgodnień Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego także projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z aktualnym wykazem gmin, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek budynków zniszczonych m.in. przez powódź. Przygotowywane rozporządzenie wymienia również gminy, w których będą stosowane zasady zagospodarowania terenów oraz zasady i tryb nabywania nieruchomości – w związku z osuwiskami.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego na posiedzeniu przyjęła ten projekt rozporządzenia, dodając do 3 województw kolejne gminy: do woj. mazowieckiego 16 gmin, woj. śląskiego 12 gmin i woj. małopolskiego 2 gminy.

W wyniku klęsk żywiołowych (m.in. powodzi, huraganów, intensywnych opadów deszczu i śniegu, pożarów) w okresie od 2008 do 2010 roku poszkodowane zostały łącznie 853 gminy z terenów województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Najwięcej poszkodowanych gmin jest na terenie województw: małopolskiego (174 gminy), śląskiego (165 gminy), podkarpackiego (126 gmin) i dolnośląskiego (77 gmin).

Osuwiska doprowadziły do zniszczeń domów z województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Poszkodowanych zostało łącznie 181 gmin. Najwięcej gmin, poszkodowanych w wyniku osunięcia ziemi, było na terenie województw: małopolskiego (108 gmin), podkarpackiego (50 gmin) i śląskiego (20 gmin).

Te gminy, w których doszło zarówno do osuwisk, jak i powodzi znajdują się na dwóch listach, np. Zagrodno (dolnośląskie), Biskupice (małopolskie), Boguchwała (podkarpackie), Władysławowo (gmina o statusie miasta w Pomorskiem), Czernichów (śląskie).

Wojewodowie w ramach uzgodnień międzyresortowych zgłosili jeszcze kolejne gminy.

Dzięki rozporządzeniu poszkodowani, których domy zostały uszkodzone lub zniszczone przez żywioł, skorzystają z uproszczonych procedur w zakresie odbudowy czy remontów zniszczonych domów (np. zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia remontu). Z udogodnień skorzystają osoby, których budynki mieszkalne znajdują się na terenie gmin wymienionych w projekcie rozporządzenia. Możliwość skorzystania z obowiązujących uproszczonych procedur administracyjnych ma na celu jak najszybszą pomoc poszkodowanym w odbudowie zniszczonych domów oraz zachęcenie do osiedlania się w bardziej bezpiecznym miejscu.

Więcej uproszczeń w odbudowie, remontach lub rozbiórkach domów zniszczonych m.in. przez powodzie oraz kwestie dotyczące zagospodarowania terenów, a także zasady i tryb nabywania nieruchomości zniszczonych przez osuwiska reguluje ustawa z 11 sierpnia 2001 roku przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz. U. z 2001 r. nr 84, poz. 906 z późn. zm.).

Spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego 15 grudnia br. przewodniczył ze strony rządowej Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji. Obrady poprowadził ze strony samorządowej – Piotr Uszok, prezydent Katowic i sekretarz zarządu Unii Metropolii Polskich.
Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodniła 44 propozycje zmian w prawie, w tym 7 przygotowanych przez MSWiA.

Pozostałe projekty rozporządzeń, opracowane w MSWiA, a przyjęte przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego:

* projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego; * projekt rozporządzenia w sprawie trybu przekazywania danych pomiędzy organami prowadzącymi ewidencję ludności oraz powiadamiania o nadaniu numeru PESEL; * projekt rozporządzenia w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego; * projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie opłat za udostępnianie danych z rejestrów mieszkańców, rejestrów zamieszkania cudzoziemców oraz rejestru PESEL; * projekt rozporządzenia w sprawie zgłaszania i przyjmowania danych niezbędnych do zameldowania i wymeldowania oraz prowadzenia ewidencji ludności i ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych.

Podczas grudniowego posiedzenia Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjęła także m.in.

* propozycje Ministerstwa Sportu i Turystyki – projekt rozporządzenia w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek; * propozycje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego w publicznych szkołach i placówkach artystycznych; * propozycje Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów; * propozycje Ministerstwa Zdrowia – projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego; * propozycje Ministerstwa Środowiska – projekt rozporządzenia w sprawie ustanowienia strefy ochronnej zwierząt łownych w otulinie Białowieskiego Parku Narodowego.

Kolejne spotkanie (z częściowo nowym po wyborach samorządowych składem) Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego odbędzie się już w przyszłym roku.

W 2009 i 2010 roku odbyły się łącznie 22 posiedzenia. Komisja Wspólna zaopiniowała w tym czasie około 900 projektów. W 2010 roku rozpatrzyła najwięcej spraw z zakresu infrastruktury, środowiska, rozwoju lokalnego, polityki regionalnej, rolnictwa i obszarów wiejskich (45%); zdrowia i polityki społecznej (20%); edukacji, kultury, sportu i turystyki (16%); administracji publicznej, bezpieczeństwa obywateli, społeczeństwa informacyjnego, spraw ustrojowych (11%); finansów publicznych i skarbu państwa (8%).

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości