Wiadomości

Nowe instytucje na rynku ubezpieczeń - zakłady reasekuracji

Opublikowany: paź 14, 09:17

Rząd chce, aby na polskim rynku ubezpieczeniowym można było zakładać nowe instytucje finansowe – zakłady reasekuracji, które będą mogły wykonywać działalność w formie spółki akcyjnej, towarzystwa wzajemnej reasekuracji albo spółki europejskiej. Zakłady te mają wykonywać działalność reasekuracyjną jednocześnie w dziedzinie ubezpieczeń na życie (life) i ubezpieczeń majątkowych (non-life), co dotychczas nie było dozwolone.

Zaproponowano wprowadzenie nowych zasad dotyczących gospodarki finansowej zakładu reasekuracji i lokowania aktywów na pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Zakłady reasekuracji będą zobowiązane do lokowania aktywów, zgodnie z zasadą prudent person, tj. przy zachowaniu zasad ogólnych określonych w ustawie o działalności ubezpieczeniowej. Zmieni się też definicja „działalności ubezpieczeniowej”, z której usunięto pojęcie „umowy reasekuracji”, natomiast do ustawy o działalności ubezpieczeniowej wprowadzono definicję „działalności reasekuracyjnej”.

Zaproponowane zmiany wynikają z konieczności przystosowania do polskiego prawa przepisów unijnych dotyczących reasekuracji. Reasekuracja ma istotne znaczenie dla działalności ubezpieczeniowej i zakładów ubezpieczeń. Właściwa reasekuracja pozwala zakładom ubezpieczeń zwiększać udział w rynku i pozyskiwać nowych klientów, a także zabezpiecza te zakłady przed stratami finansowymi na wypadek kumulacji ryzyka i w przypadku zdarzeń katastroficznych.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości