Wiadomości

Nowa ustawa o sporcie podpisana

Opublikowany: lip 7, 09:29

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki Prezydenta RP, w poniedziałek 5 lipca podpisał nową ustawę o sporcie. Oznacza to, że nowy akt prawny, który zastąpi obecnie obowiązujące ustawy – o kulturze fizycznej i sporcie kwalifikowanym – wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ustawa zawiera nowe regulacje prawne sportu dostosowane do standardów europejskich. Celem nowej ustawy o sporcie jest ograniczenie prawnej reglamentacji sportu – deregulacja. Zastępuje się jednym aktem prawnym obecnie obowiązujące ustawy: o kulturze fizycznej i sporcie kwalifikowanym.

Ustawa ma również na celu umocnienie pozycji klubów sportowych. Kluby powinny mieć charakter korporacyjny i działać jako osoba prawna. Zostają zniesione bariery prawne w finansowaniu sportu przez organy władzy publicznej, a zwłaszcza przez jednostki samorządu terytorialnego.

Ustawa umacnia centralną pozycję narodowych federacji sportowych zgodnie z zasadą – jedna federacja w jednym sporcie. Związki muszą jednak działać zgodnie z prawem oraz w sposób demokratyczny i transparentny. Ustawa określa minimalne wymogi ustrojowe funkcjonowania polskich związków sportowych.

Polskie związki sportowe będą miały 2 lata od dnia wejścia w życie przepisów na dostosowanie swojej działalności, a w szczególności statuty oraz regulaminy do wymagań nowej ustawy.

Ustawa wprowadza także odpowiedzialność karną za przestępstwa przeciwko zasadom rywalizacji sportowej. Mają one zapewnić prawidłowy przebieg rywalizacji sportowej, a w szczególności przestrzeganie zasad fair play. W przypadku przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za nieuczciwe zachowanie mające wpływ na wynik sportowy będą groziły kary pozbawienia wolności do 8 lub 10 lat. Penalizowane będą także najbardziej szkodliwe zachowania dopingowe. Podanie substancji zabronionej lub stosowanie metody zabronionej osobie małoletniej lub zawodnikowi bez jego wiedzy będzie podlegało karze grzywny albo pozbawienia wolności do lat 2.

Źródło: www.msport.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości