Wiadomości

Nowa polityka migracyjna Polski

Opublikowany: kwi 7, 13:44

Uproszczenie zasad pobytu i pracy cudzoziemców, przeciwdziałanie nielegalnej imigracji, usprawnienie programów integracyjnych, większy nacisk na edukację dzieci migrantów oraz umożliwienie zalegalizowania pobytu cudzoziemcom przebywającym nielegalnie. To tylko niektóre z propozycji dokumentu „Polityka migracyjna Polski – stan obecny i postulowane działania”, który 6 kwietnia br. przedstawił Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji.

W dokumencie zaproponowano wiele nowych rozwiązań, które mają usprawnić politykę migracyjną państwa i jak podkreślił podczas konferencji Jerzy Miller, szef MSWiA jego celem jest szersze spojrzenie na ten problem.

W 2010 roku, w Polsce 97 080 cudzoziemców posiadało ważne karty pobytu, w tym 43 766 na pobyt krótkoterminowy (od roku do 2 lat), a 53 292 zezwolenia długoterminowe. Najliczniejszą grupą obcokrajowców, którzy w 2010 roku posiadali karty stałego pobytu byli obywatele: Ukrainy – 28 450 osób, Rosji – 12 550, Białorusi – 8 995, Wietnamu – 8 567 i Armenii – 3 858.

W ciągu ostatnich dwóch lat na terenie Polski pracowało około 50-60 tysięcy cudzoziemców. W 2010 roku wydano 37 121 zezwoleń na pracę, a w 2009 – 29 340. Najwięcej zezwoleń otrzymali obywatele Ukrainy: 13 150 osób, następnie Chin – 6 315, Wietnamu – 2 252, Nepalu – 2 158 oraz Białorusi – 1958. Od 2008 roku około 150 000 imigrantów sezonowych rocznie wykonuje pracę w naszym kraju na podstawie zarejestrowanego przez pracodawców oświadczenia o zatrudnieniu. Ten uproszony tryb dotyczy obywateli Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji, Ukrainy.

Podczas konferencji szef MSWiA zauważył, że w Polsce jest coraz większe zapotrzebowanie na określonych pracowników. „Polityka migracyjna Polski” przewiduje zwiększenie udziału cudzoziemców w polskim rynku pracy, zgodnie z jego potrzebami. Na preferencyjne rozwiązania prawne w zakresie legalizacji pobytu i dostępu do rynku pracy mogą liczyć specjaliści o potrzebnych kwalifikacjach, naukowcy oraz absolwenci wyższych uczelni.

W naszym kraju skala nielegalnej imigracji nie jest znacząca. W 2010 roku Straż Graniczna zatrzymała 2 170 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli lub usiłowali przekroczyć granicę Polski, z tego 1603 osoby chciały wjechać do Polski. Podczas wewnętrznej kontroli zatrzymano 1893 cudzoziemców nie posiadających ważnego dokumentu uprawniającego do wjazdu i pobytu na terytorium RP. W 2010 roku wojewodowie wydali 1669 decyzji o wydaleniu, a 6606 cudzoziemców zostało zobowiązanych do opuszczenia Polski.

Najlepszym rozwiązaniem ograniczającym nielegalną migrację jest kontrolowana migracja legalna – stwierdził minister Jerzy Miller. Dokument zakłada łatwiejsze uzyskiwanie zezwoleń na pobyt w Polsce m.in. osobom polskiego pochodzenia, imigrantom zarobkowym, studentom. Przewiduje także wprowadzenie mechanizmu, który pozwoli na zalegalizowanie pobytu osobom przebywającym w naszym kraju nielegalnie. Możliwy będzie również wyjazd z Polski bez konsekwencji w postaci zakazu wjazdu.

„Polityka migracyjna Polski” kładzie również nacisk na integrację cudzoziemców z polskim społeczeństwem. Programy integracyjne mają umożliwić samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie poprzez naukę języka polskiego, uzyskanie kwalifikacji przydatnych na rynku pracy, dostęp do mieszkań. Szef MSWiA powiedział także, iż doświadczenia innych krajów wskazują, że najlepszą formułą integracji jest tworzenie organizacji pozarządowych, które grupują Polaków i przedstawicieli osiadłych już w Polsce społeczności, np. ukraińskiej, białoruskiej, ormiańskiej. Powinny one pomagać cudzoziemcom i ułatwiać integrację. Projekt przewiduje także, że ośrodki dla osób ubiegających się o status uchodźcy powinny być mniejsze i położone w większych miejscowościach, tak aby ułatwić dostęp do rynku pracy cudzoziemcom, których wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie.

Projekt „Polityki migracyjnej Polski – stan obecny i postulowane działania” został opracowany przez Międzyresortowy Zespół do Spraw Migracji. Przewodniczącym Zespołu jest minister spraw wewnętrznych i administracji. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele najważniejszych resortów i instytucji zajmujących się problematyką związaną z migracjami.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości