Wiadomości

Nowa koncepcja dotycząca wysokości minimalnego wynagrodzenia

Opublikowany: wrz 13, 13:11

Podczas obrad Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, w dniu 7 września br. Wicepremier Waldemar Pawlak zaproponował nową koncepcję dojścia minimalnego wynagrodzenia za pracę do poziomu 50% wynagrodzenia średniego. W posiedzeniu, któremu przewodniczył wicepremier, udział wzięła Jolanta Fedak, Minister Pracy i Polityki Społecznej oraz przedstawiciele resortów: pracy, spraw zagranicznych, finansów, gospodarki, edukacji i zdrowia. Obok kwestii wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2011 r. Komisja omówiła stan przygotowań Polski do objęcia przewodnictwa w Radzie UE.

Komisja nie zajęła stanowiska w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r. oraz wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2011 r. Zaproponowana przez W. Pawlaka koncepcja uzależniałaby natomiast wzrost wysokości wynagrodzenia minimalnego od wzrostu PKB i w zależności od koniunktury gospodarczej płaca minimalna byłaby kształtowana elastycznie (możliwy również spadek). Wiązałoby się to również z odejściem od powiązania z płacą minimalną innych świadczeń (obecnie 27). Uzgodniono, że rozmowy na ten temat zostaną przeprowadzone w dniu 13 września br. na posiedzeniach zespołów problemowych.

Mikołaj Dowgielewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw zagranicznych przedstawił informację w kwestii przygotowań Polski do objęcia przewodnictwa w Radzie UE. Poinformował, że 21 lipca 2010 r. Rada Ministrów przyjęła dokument w którym wstępnie określono plany polskiej Prezydencji. Podkreślił, iż ważny jest program prac Komisji Europejskiej na 2011 r. który przedstawiony zostanie w grudniu 2010 r. Istotna będzie sytuacja ekonomiczna i wychodzenie gospodarki europejskiej z kryzysu. Plany polskiej Prezydencji zależeć będą również od nowego sposobu funkcjonowania Unii Europejskiej określonego w Traktacie z Lizbony. Priorytetami ogólnymi będą: rynek wewnętrzny, stosunki ze Wschodem, wzmocnienie zewnętrznej polityki energetycznej UE, wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony, negocjacje wieloletnich ram finansowych 2014-2020 i pełne wykorzystanie kapitału intelektualnego Europy.
Strona społeczna zwróciła uwagę na potrzebę lepszego wyartykułowania roli dialogu społecznego podczas polskiej prezydencji w UE. Można bardziej wykorzystać potencjał organizacji TK i włączyć w przedsięwzięcie partnerów społecznych.

Posiedzenie w dniu 7 września br. było kontynuacją obrad, zawieszonych w dniu 30 lipca br., kiedy przyjęta została uchwała nr 40 w sprawie programu budowy systemu lokalnych samorządowych funduszy pożyczkowych, przewidująca rozbudowę pozabankowego systemu, mającego na celu stworzenie warunków do wspierania rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Źródło: www.mpips.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości