Wiadomości

Nowa dyrektywa niskonapięciowa

Opublikowany: wrz 1, 14:26

21 sierpnia 2007 r. minister gospodarki podpisał nowe rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego, które wprowadza do polskiego prawa zapisy Dyrektywy niskonapięciowej (Low Voltage Directive – 2006/95/WE).

Celem rozporządzenia jest umożliwienie przedsiębiorcom swobodnego obrotu sprzętem elektrycznym i elektronicznym na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Spełnienie wymagań nowego rozporządzenia pozwoli producentom i ich przedstawicielom (ang. Authorised Representatives) na umieszczenie na ich produktach znaku CE. Pozwoli to im na swobodny obrót handlowy na obszarze EOG.

Zgodnie z polskimi przepisami sprzęt elektroniczny ma być opatrzony znakiem CE.

Od 12 września br. producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego będą musieli w swoich deklaracjach zgodności odnosić się do Dyrektywy 2006/95/WE, a nie jak dotąd do Dyrektyw 73/23/EWG i 93/68/EWG.

Nowe rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21 sierpnia br. w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego (ogłoszone w Dz.U. nr 155, poz. 1089) zastępuje rozporządzenie z 15 grudnia 2005 r. (Dz.U. nr 259, poz. 2172). Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynikała z potrzeby wprowadzenia zmian prawnych, jakie dokonały się na skutek skodyfikowania dwóch, obowiązujących do 15 stycznia br. dyrektyw: 73/23/EWG i 93/68/EWG w jedną dyrektywę 2006/95/WE. Postanowienia nowej dyrektywy obowiązują od 16 stycznia br. we wszystkich krajach wchodzących do EOG, czyli: krajach Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Lichtensteinu.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości