Wiadomości

Niszczenie, ukrycie dokumentu – przestępstwo z art. 276 kk.

Opublikowany: gru 30, 01:49

„Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Sprawcą może być każdy. Umyślność w obu postaciach. Problemem jest w tym przepisie jak rozumieć zwrot „ wyłącznie rozporządzać” ?

Chodzi tutaj nie tylko o dokument obcy dla danej osoby (cudzy dokument), to pojęcie należy odnosić także do dokumentów własnych czyli, którymi ma prawo rozporządzać, ale nie sama. Jeżeli danym dokumentem ma prawo rozporządzać kilka osób, a jedna z nich niszczy go będzie ponosić odpowiedzialność z tego artykułu. W praktyce odnosiłoby to się do niszczenia np.: dowodów zakupu jakiś składników majątkowych wchodzących w skład wspólnoty małżeńskiej. Był też problem z tym jak traktować sytuację, gdy dokument został przekazany na przechowanie. Takie przekazanie wyklucza możliwość swobodnego dysponowania takim dokumentem.

Pod pojęciem „czyni bezużytecznym” kryje się takie przeobrażenie, zmodyfikowanie danego dokumentu w taki sposób, że nie może on już pełnić funkcji jakie były mu przydane w obrocie prawnym.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości