Wiadomości

Nieregularne kształty owoców i warzyw powracają

Opublikowany: lip 10, 08:44

Dla osób, którym nie przeszkadzają nieregularne kształty owoców i warzyw 1 lipca był dobrym dniem. Tego dnia zrezygnowano z minimalnych standardów europejskich obejmujących 26 rodzajów warzyw i owoców. Zasady, które miały zapewnić właściwe standardy marketingowe, a także ułatwienie przechowywania i transportu produktów, były częstym przedmiotem kpin i żartów. Od teraz wszystkie warzywa od pora po cebulę mogą być sprzedawane w takiej formie, w jakiej stworzyła je natura.

Zrezygnowanie przez Komisję Europejską z owych regulacji dotyczących kształtów owoców i warzyw pozwoli kupującym wybierać z większej gamy produktów. Owoce i warzywa różniące się nieznacznie od innych nie będą także niepotrzebnie wyrzucane.

Owoce i warzywa, z których zdjęte zostały regulacje to: awokado, melon, morele, wiśnie, bakłażan, brukselka, cebula, cukinia, cykoria, czosnek, fasolka, groszek, grzyby, kalafior, kapusta, karczochy, marchewka, ogórki, orzechy laskowe, orzechy włoskie, por, seler, szparagi, szpinak i śliwki.

10 ulubionych przysmaków także może być “wyłączone”

Jest szansa, że UE zrezygnuje także z regulacji obejmujących takie produkty jak: brzoskwinie, gruszki, jabłka, kiwi, nektarynki, owoce cytrusowe, sałatę, słodką paprykę, truskawki i winogrona.

Początkowo tzw. “Regulacja ogórkowa” (EEC No 1677/88) i “Regulacja marchewkowa” (EEC No 730/1999) miały zapewnić wysoką jakość produktów, ułatwić ich przechowywanie i transport, a także zadbać o to, żeby długo pozostały świeże.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości