Wiadomości

Niemcy - praca nie dla wszystkich, choć dla wielu

Opublikowany: paź 20, 15:21

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, Niemcy nie otworzyły przed naszymi obywatelami rynku pracy, ale są w tym kraju branże, w których łatwo i szybko można znaleźć legalne zatrudnienie. Największe szanse mają lekarze, inżynierowie czy informatycy, oczywiście znający język niemiecki.

Poszukiwani są też pielęgniarki, opiekunki do osób chorych i starszych, fizykoterapeuci i rehabilitanci. Z innych zawodów, najwięcej potrzeba kucharzy, piekarzy, mechaników, stolarzy i wykwalifikowanych pracowników budowlanych. Osoby takie są zatrudniane (formalności z reguły załatwia pracodawca) m.in. jako “pracownicy-goście” (bez części praw socjalnych, przysługujących obywatelom niemieckim), na umowę o dzieło lub na czasowo ograniczony kontrakt.

Po przepracowaniu legalnie i bez przerwy 12 miesięcy w Niemczech, polski pracownik może otrzymać – jeśli sam złoży taki wniosek – nieograniczony dostęp do tutejszego rynku pracy (Arbeitsberechtigung E.U.). Z takim dokumentem ma prawo do pracy w dowolnie wybranej branży i miejscu.

Co oznaczają poszczególne rodzaje umów?

  • Umowa z “pracownikiem-gościem” możliwa jest dzięki umowom dwustronnym i dotyczy limitowanej liczby 2 tys. osób rocznie. Powinny spełniać one kryterium wieku (od 18 do 35, a w zasadnych przypadkach do 40 lat) i mieć wykształcenie zawodowe. Osoby takie mają prawo do zatrudnienia przez 12 miesięcy w okresie kolejnych 18 miesięcy. Umowę tego rodzaju można zawrzeć tylko raz, potem jednak jest możliwe m.in. uzyskanie stałego dostępu do niemieckiego rynku pracy.
  • Umowa o dzieło dotyczy osób delegowanych przez polskie firmy do realizacji określonych projektów, trwających z reguły nie dłużej niż 2 lata. Liczba takich umów jest jak dotąd limitowana, a kształtowanie limitów kontyngentów po stronie polskiej pozostaje w dyspozycji Ministerstwa Gospodarki.
  • Umowa-kontrakt może dotyczyć różnych dziedzin, od tych wymagających podstawowych umiejętności (opieka nad starszymi) do specjalistycznych (lekarze, inżynierowie). W przypadku pomocy domowych, kontrakt może opiewać na maksimum trzy lata (w tym czasie może zostać udzielona zgoda na zmianę pracodawcy). Osoby skierowane do takiej pracy nie muszą legitymować się kwalifikacjami pielęgniarskimi (choć ich posiadanie zwiększa szanse i zapewnia wyższą płacę) ani językowymi. Tego typu ofert pracy najlepiej szukać w urzędach zatrudnienia w Polsce.
  • Wakacyjna praca studentów to szansa dla znających język niemiecki młodych ludzi (18-30 lat). Warunkiem jest studiowanie w trybie dziennym (nie na ostatnim roku). Osoby takie mogą w czasie wakacji legalnie pracować w Niemczech przez co najmniej osiem tygodni. Aby w ten sposób znaleźć zatrudnienie, należy jeszcze w październiku w wojewódzkim urzędzie pracy (właściwym dla miejsca zameldowania lub studiowania) złożyć wniosek z zaświadczeniem o znajomości języka. W tym przypadku nie ma ograniczeń ilościowych – są one dostosowane do potrzeb pracodawców.
  • Praktyki uczniowskie to nowa forma współpracy polskiego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z niemieckim Centralnym Biurem Pośrednictwa Pracy (ZAV). Dzięki niej praktykanci z zawodówek, liceów zawodowych i techników hotelarskich i gastronomicznych mogą aplikować o roczne staże w Niemczech. Najlepsi mogą znaleźć pracę na rok, a jeśli się sprawdzą – na dłużej.
  • Praca sezonowa � w rolnictwie – tu możliwe jest zatrudnienie na okres do czterech miesięcy w roku każdego, kto skończył 18 lat (szczegóły w oddzielnym artykule obok)

Źródło: www.polacy.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości