Wiadomości

Niebezpieczne propozycje zmian w kodeksie cywilnym

Opublikowany: sty 12, 08:42

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich przyjęcie przez Sejm projektu zmian w kodeksie cywilnym, przewidujących możliwość zmuszania inwestorów do ustanawiania gwarancji zapłaty za roboty budowlane, zawiera elementy niosące ze sobą zagrożenia zarówno gospodarcze jak i konstytucyjne.

W założeniach twórców, proponowane zmiany mają przyczynić się do budowy przyjaznego otoczenia prawnego dla inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury na EURO 2012. Jednak zdaniem Konfederacji przyjęty przez Sejm projekt nie tylko stanowi naruszenie zasady proporcjonalności poprzez zbytnie uprzywilejowanie jednej strony stosunków gospodarczych w danym obszarze, lecz również dalece ingerują w zasadę swobody umów.

Wprowadzenie w życie przepisów zawartych w projekcie nowelizacji niosłoby ze sobą zagrożenia dla właściwego funkcjonowania polskiej gospodarki i narażałoby zarówno Skarb Państwa, jak i inwestorów instytucjonalnych, inwestorów indywidualnych i zwykłych obywateli na konieczność poniesienia dodatkowych wysokich kosztów w postaci konieczności finansowania zabezpieczeń bankowych.

Gwarancja zapłaty „na żądanie” nie tylko wprowadza nierównowagę w relacjach między inwestorem a wykonawcą, lecz może również stanowić narzędzie, po które sięgać będą nieuczciwi wykonawcy. Mogą oni z premedytacją wykorzystać je chociażby wobec inwestora, który będzie miał utrudniony dostęp do instytucji finansowej, by uniknąć własnej odpowiedzialności kontraktowej spowodowanej np. opóźnieniem w wykonaniu prac i odstąpić od umowy z winy inwestora.

Dlatego też ze względu na liczne zastrzeżenia, które budzi uchwalony przez Sejm projekt, KPP zdecydowanie się mu sprzeciwia i apeluje o jego odrzucenie na dalszym etapie prac legislacyjnych.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości