Wiadomości

Narkotykowe koktajle coraz modniejsze w Europie

Opublikowany: lis 9, 08:56

Łączenie różnych gatunków narkotyków stało się normą wśród osób nadużywających substancji psychoaktywnych, czytamy w najnowszym raporcie Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA). Z rocznego sprawozdania unijnej agencji z Lizbony wynika, iż obecnie użytkownicy narkotyków rzadko ograniczają się do pojedynczej substancji.

Wolfgang Götz, szef lizbońskiej agencji monitorowania narkomani, w środę, czwartego listopada, przedstawił roczne sprawozdanie przed parlamentarną komisją Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego. Podsumowując prezentację dodał, iż: “obecnie bardzo często ludzie uzależniają się od zażywania kombinacji substancji legalnych i nielegalnych, co prowadzi zarówno do alkoholizmu i narkomanii. Przysparza nam to problemów i komplikuje leczenie”.

Holenderska posłanka z grupy liberałów, Sophia in ‘t Vel jest wiceprzewodniczącą komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego. Posłanka wyraziła zaniepokojenie, iż w rzeczywistości brakuje współpracy pomiędzy poszczególnymi krajami, co uniemożliwia podjęcie skuteczniejszych działań.

O problemie narkomanii w więzieniach w Europie Wschodniej mówił rumuński poseł Csaba Sógor z centrowej grupy Europejskiej Partii Ludowej. Pytał, czy poszczególne kraje realizują podobne programy zwalczania narkomanii w więzieniach – zwłaszcza na wschodzie kontynentu.

Raport stwierdza, że, mimo iż w większości krajów można teoretycznie kontynuować lub rozpocząć leczenie zastępcze w warunkach więziennych, w praktyce nie jest to łatwe. Biorąc pod uwagę liczbę osób regularnie zażywających narkotyki osadzonych więzieniach w Europie, istnieje pilna potrzeba zwiększenia możliwości takiego leczenia, czytamy.

Narkotyki w sieci

Po raz pierwszy agencja w Lizbonie przyjrzała się zjawisku narkomanii w kontekście internetu. Choć w sieci znaleźć można informacje i kontakty przydatne w zapobieganiu i leczeniu narkomanii oraz kampanie podkreślające niebezpieczeństwo uzależnienia, pracownicy agencji zauważają, że coraz więcej substancji psychoaktywnych można kupić właśnie przez internet.

Jednym z przykładów takiej używki jest substancja sprzedawana pod nazwą “Spice” [“przyprawa”]. W sieci reklamowana jest jako rodzaj kadzidła – palona działa podobnie do marihuany. Kontrolerzy europejskiej agencji antynarkotykowej niepokoją się rosnącym dostępem do takich produktów, które celowo opatruje się fałszywą etykietą i sprzedaje z wykorzystaniem agresywnych metod marketingowych.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości