Wiadomości

Nabycie własności rzeczy ruchomej od osoby nieuprawnionej.

Opublikowany: gru 14, 04:39

Zgodnie z art. 169§1 Kodeksu cywilnego (KC), jeżeli osoba nieuprawniona do rozporządzenia rzeczą ruchomą zbywa rzecz i wydaje ją nabywcy, ten uzyskuje jej własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie, chyba, że działa w złej wierze.

W powyższym przepisie opisane są sytuacje, gdy rzeczą rozporządza osoba, która nie jest właścicielem, lecz właściciel powierzył jej tą rzecz pod jakimś tytułem prawnym, np. wynajął, użyczył, oddał na przechowanie.

Umowa przeniesienia własności wywołuje skutek prawny pod dwoma warunkami:

  • wydania rzeczy, czyli przeniesienia nad nią władztwa w wyniku, czego nabywający uzyskuje bezpośrednią władzę nad nią
  • istnienia dobrej wiary nabywcy, co oznacza, iż nabywca pozostaje w przekonaniu, usprawiedliwionym okolicznościami, że zbywca jest uprawniony do rozporządzenia rzeczą. Dobra wiara musi istnieć w momencie wydania rzeczy. Dobrą wiarę wyłącza niedołożenie przez nabywcę należytej staranności w celu zbadania, czy zbywca jest rzeczywiście osobą uprawnioną do rozporządzenia zbywaną rzeczą. Zła wiara wyłącza w ogóle możliwość nabycia własności rzeczy w określonych w przepisie okolicznościach

Nabycie własności rzeczy nie jest uzależnione od tego czy umowa jest odpłatna czy pod tytułem daremnym. Jak wynika z orzecznictwa w tym drugim przypadku właściciel rzeczy może dochodzić zwrotu rzeczy na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu (art.405-409 KC).

Paragraf 2 cytowanego artykułu przewiduje wyjątek od reguły wyrażonej w §1 a mianowicie zbycie rzeczy:

  • zgubionej,
  • skradzionej,
  • lub w inny sposób utraconej przez właściciela

przed upływem trzech lat od tych faktów powoduje, iż nabywca może zyskać własność dopiero z upływem tego terminu. I w tym przypadku warunkiem nabycia jest to, żeby nabywca w momencie, kiedy nabycie stanie się możliwe był w dobrej wierze. Jeżeli umowa zostanie zawarta z nieuprawnionym po upływie 3 lat od wskazanych faktów powoduje ona nabycie własności w myśl §1.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości