Wiadomości

Mylące opakowania

Opublikowany: maj 15, 06:32

Spółka LG Electronics wprowadzała konsumentów w błąd, co do rzeczywistych parametrów oferowanych telewizorów – uznał Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nakazał zaniechania praktyki

Wszczęte w maju 2006 roku postępowanie przeciwko LG Electronics z Mławy wykazało, że spółka naruszyła zbiorowe interesy konsumentów poprzez nierzetelne informowanie o produkcie. UOKiK zakwestionował opakowania telewizorów, których od 2004 roku spółka wyprodukowała i wprowadziła na rynek ponad 37 tys. Jak ustalił Urząd, opakowania telewizorów pojawiają się w akcjach reklamujących produkt, ponadto w wielu sklepach standardem jest umieszczanie zapakowanych telewizorów w miejscu sprzedaży.

W toku postępowania Prezes UOKiK uznał, że producent stosuje opakowania telewizorów, które wprowadzają konsumentów w błąd, co do istotnej cechy towaru – wielkości obrazu widzialnego. Organ antymonopolowy uznał, że informacje zawarte na opakowaniu telewizorów, mogą powodować u konsumentów mylne wrażenie, co do jego rozmiarów – przekonanie, że ekran jest większy niż w rzeczywistości.

Podstawowym prawem konsumenta jest możliwość uzyskania pełnej informacji o oferowanych towarach. Obowiązkiem przedsiębiorcy – przekazanie informacji odzwierciedlających cechy produktów. Trudno wymagać od konsumenta, by na zakupy sprzętu TV wybierał się z miarką ułatwiającą sprawdzenie czy podawane przez producenta wielkości ekranów są prawdziwe.

Prezes Urzędu uznał, że spółka LG nie informując rzetelnie konsumentów złamała prawo i nakazał zaniechania nieuczciwej praktyki. Ponieważ postępowanie zostało wszczęte na podstawie przepisów „starej” ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów na przedsiębiorcę nie została nałożona kara pieniężna. Decyzja nie jest ostateczna, przedsiębiorcy przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Źródło: www.uokik.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości