Wiadomości

Mniej obciążeń administracyjnych dla firm do 2010 r.

Opublikowany: lut 23, 14:59

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt uchwały dotyczący redukcji obciążeń administracyjnych w priorytetowych obszarach polskiego prawa. Do 2010 r. mają one zostać zmniejszone o 25 proc. Szef resortu będzie wnioskował o przyjęcie tak określonego celu przez Radę Ministrów.

Uchwała ma zobowiązać właściwych ministrów do podjęcia działań na rzecz 25-proc. ograniczenia obciążeń administracyjnych do 31 grudnia 2010 r. Projekt zakłada, że redukcja obejmie następujące dziedziny prawa: środowisko, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, zabezpieczenie społeczne, prawo działalności gospodarczej, prawo probiercze, usługi turystyczne, prawo pracy. Minister gospodarki wskaże w tych obszarach zidentyfikowane obciążenia administracyjne.

Zgodnie z założeniami dokumentu, poszczególne resorty we współpracy z Ministerstwem Gospodarki, przygotują do 30 września 2008 r. plany redukcji obciążeń administracyjnych. W planach tych zostaną określone: skala i priorytety cięć dla aktów prawnych oraz propozycje pożądanych zmian (legislacyjnych lub innych). Następnie do 31 grudnia 2009 r., na podstawie przyjętych planów, ministerstwa przygotują projekty aktów prawnych lub innych działań, które pozwolą osiągnąć zamierzony cel redukcji dla danego obszaru prawa.

W tym czasie resorty przygotują także założenia, przeprowadzą konsultacje społeczne. Efekt tych działań, w postaci zmian legislacyjnych i pozalegislacyjnych, powinien zostać wprowadzony w życie do końca IV kwartału 2010 r.

***

Rada Europejska na posiedzeniu w marcu 2007 r. zobowiązała Komisję Europejską do redukcji do 2012 r. obciążeń administracyjnych wynikających z prawa wspólnotowego o 25 proc. Taki sam obowiązek został nałożony na państwa członkowskie. 14 państw wyznaczyło już 20 proc. lub 25 proc. cel redukcji obciążeń administracyjnych. Siedem państw przeprowadziło pomiary bazowe obciążeń w prawie krajowym. KE proponuje, aby państwa, które nie wyznaczyły jeszcze celów redukcji, zrobiły to przed zaplanowanym na 14–15 marca br. wiosennym posiedzeniem Rady Europejskiej.

W 2007 r. Ministerstwo Gospodarki realizowało projekty identyfikacji i pomiaru obciążeń administracyjnych w wybranych priorytetowych obszarach. Pomiary te objęły m.in.: środowisko, zagospodarowanie przestrzenne, zabezpieczenie społeczne, prawo działalności gospodarczej, prawo probiercze. Łącznie zbadano 50 ustaw, w których zidentyfikowano ponad 700 obowiązków informacyjnych nałożonych na przedsiębiorców.

Z punktu widzenia obciążeń administracyjnych najbardziej kosztownymi są przepisy dotyczące zabezpieczenia społecznego. Nakładają one na przedsiębiorców aż 91 obowiązków informacyjnych, które w skali roku generują koszty w wysokości ponad 21 mld zł. Natomiast regulacje dotyczące działalności gospodarczej każdego roku kosztują polskie firmy ponad 19 mld zł, nakładając na nie 50 obowiązków informacyjnych.

Według przewidywań międzynarodowych ekspertów długoterminowym efektem redukcji obciążeń o 25 proc. może być w Polsce wzrost PKB nawet o 1,9 proc. Holenderskie Biuro ds. Analiz prognozuje, że 25 proc. redukcja obciążeń administracyjnych przyczyni się do wzrostu wydajności pracy w Polsce o 2,4 proc.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości