Wiadomości

Ministerstwo Gospodarki znosi bariery administracyjne

Opublikowany: lis 17, 13:47

Komitet stały Rady Ministrów przyjął 15 listopada 2010 r. projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Dokument znosi uciążliwe obowiązki i upraszcza przepisy w około 90 aktach prawnych. – Ta ustawa doskonale wpisuje się w misję Ministerstwa Gospodarki, którą jest stworzenie najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji prasowej w Sejmie 16 listopada 2010 r.

- Prace nad projektem ustawy trwały w Ministerstwie Gospodarki od półtora roku. Cieszę się, że zakończyły się w dniu 3. rocznicy powołania rządu – przypomniał wicepremier Pawlak. W ich ramach eksperci MG przeanalizowali ponad 200 ustaw, wprowadzając zmiany w 90 z nich, m.in. w prawie o ruchu drogowym, ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawie o gospodarce nieruchomościami, prawie o notariacie i kodeksie spółek handlowych.

Wicepremier Pawlak zaznaczył, że projekt MG zmienia nie tylko prawo, ale także sposób podejścia administracji publicznej do obywatela. – Do wykonywania swoich codziennych obowiązków urzędnicy wcale nie muszą mieć tylu informacji o obywatelu. Ważne, aby sprawnie naliczali podatki i szybko wydawali decyzje administracyjne – przekonywał.

Zdaniem wicepremiera Pawlaka, kluczowym założeniem dokumentu jest likwidacja około 220 zaświadczeń, które do tej pory składali przedsiębiorcy i obywatele, oraz zastąpienie ich oświadczeniami. – To konkretne ułatwienie szczególnie dla osób prowadzących działalność gospodarczą – podkreślił. Tzw. kultura oświadczeń ma zwiększyć zaufanie państwa do obywatela i wprowadzić zasadę domniemania jego uczciwości.

Wśród licznych ułatwień Ministerstwo Gospodarki proponuje m.in. zastąpienie zaświadczenia o wpisie do ewidencji i KRS obowiązkiem podania jedynie numerów rejestrów, do których przedsiębiorca jest wpisany. Rychła elektronizacja obu rejestrów uczyni zaświadczenia w tym zakresie zbędne. Dodatkowo, urzędy nie będą mogły domagać się od przedsiębiorców okazywania zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która 1 lipca 2011 r. zastąpi ewidencję działalności prowadzoną w gminach.

Projekt ustawy znosi dodatkowo obowiązek składania oświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON. Zrezygnowano także z wymogu poświadczenia niekaralności gdy organ administracyjny może sam pozyskać informacje na ten temat. Ustawodawca wprowadził za to możliwość składania kopii świadectw, dyplomów, aktów stanu cywilnego i in. zamiast ich oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów.

źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości