Wiadomości

Ministerstwo Edukacji Narodowej sprzeciwia się nielegalnej resocjalizacji w Polsce niemieckiej młodzieży

Opublikowany: lis 18, 11:17

Minister Orzechowski zaprezentował stanowisko resortu edukacji w związku z publikacjami informującymi o resocjalizowaniu w Polsce niemieckiej młodzieży. Na terenie Niemiec akcję tę koordynuje organizacja pozarządowa Arbeitswohlfahrt.

Działania Ministerstwa Edukacji Narodowej koncentrują się obecnie na wyjaśnieniu statusu prawnego tych ośrodków, a przede wszystkim czy ich działalność nie narusza ustawy o systemie oświaty. „Dzisiaj napisałem list do zarządu organizacji Współpracy Młodzieży Polskiej i Niemieckiej, czy z budżetu tej organizacji nie jest finansowana tego typu działalność” – poinformował wiceminister resortu edukacji i dodał, że na mocy polskiego prawa tego typu placówki nie mogą funkcjonować w charakterze placówek edukacyjnych. „Jeśli byłyby to placówki podobne do Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, bądź Młodzieżowych Ośrodków Resocjalizacyjnych, to musiałyby one funkcjonować w zgodzie z polskim prawem, które zakłada, że musi być realizowany obowiązek szkolny, w tym wypadku niemiecki” – wyjaśnił minister Orzechowski.

Polskie prawo bardzo precyzyjnie reguluje tego typu działalność, jednak ze strony niemieckich organizatorów ośrodków resocjalizacyjnych dla niemieckiej młodzieży nie było żadnych zapytań pod adresem polskich władz. Dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej wystosowało list do kuratorów oświaty w całym kraju z prośbą o pilne informacje o tym, czy i gdzie powstają tego typu placówki. Pomorski kurator oświaty poinformował o istnieniu takich ośrodków w Wejherowie i Kościerzynie. Z listu kuratora pomorskiego wynika, że w programie tym obecnie uczestniczy 66 wychowanków. Wiceszef resortu edukacji zwrócił uwagę, że organizatorem jednej z placówek ze strony polskiej jest samochodowy zakład usługowy (Handlowe Centrum Motoryzacji), a przysposobienie do działalności w Polsce prowadzi fundacja „Pelikan”, która kiedyś realizowała programy firmowane przez Fundację Batorego.

Także inni kuratorzy zasygnalizowali, że takie ośrodki są tworzone w innych miejscach na terenie kraju. Nie działają one jednak na mocy polskiego prawa oświatowego. W tej sytuacji Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło natychmiastowe działania mające na celu rozpoznanie czy, jeżeli są tam dzieci, wypełniany jest tam obowiązek szkolny.

Źródło: www.men.home.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości