Wiadomości

Mandat za granicą już nam się nie upiecze

Opublikowany: paź 1, 15:00

Kierowcy złapani na przekroczeniu prędkości za granicą nie będą już mogli uniknąć mandatu, twierdzą posłowie z parlamentarnej Komisji Transportu, którzy zdecydowanie poparli w głosowaniu projekt, który ułatwi egzekwowanie prawa przez granicę. W ubiegłym roku ponad 40 tysięcy osób straciło życie na drogach Europy. Przyczynami 75% wypadków śmiertelnych są nadmierna prędkość, jazda po pijanemu, bez pasów i nie zatrzymywanie się na czerwonym świetle. Posłowie chcą lepszej koordynacji działań.
Nowe przepisy są częścią inicjatywy Komisji Europejskiej mającej na celu zmniejszenie o połowę liczby ofiar wypadków drogowych w Europie między 2001 i 2010 rokiem. W 2001 roku wynosiła ona 54 tysiące zabitych rocznie. W zamierzeniu ma się obniżyć do 27 tysięcy do końca obecnej dekady.

Obecne przepisy dyskryminują

Badania Komisji Europejskiej pokazują, że kierowcy zamiejscowi odpowiedzialni są za nieproporcjonalnie wysoką liczbę wypadków drogowych, których przyczyna w większości leży w nadmiernej prędkości. Komisja Transportu uważa, iż obecne przepisy dyskryminują mieszkańców, którzy płacą kary, jakie omijają przeważnie zagranicznych kierowców.

Przemawiając po zakończeniu głosowania, sprawozdawczyni komisji, Hiszpańska socjalistka Inés Ayala Sender, powiedziała, że “niniejsza dyrektywa zapewnia władzom państw członkowskich instrument, który mógłby końcu ukrócić bezkarność cudzoziemców z innych krajów UE… mówimy ‘nie’ podziałowi na obywateli pierwszej i drugiej ligi.”

Egzekwowanie mandatów

Posłowie poparli propozycje wprowadzające ułatwienia przy dokonywaniu płatności transgranicznych – w tym przypadku chodzi o mandaty drogowe – przy jednoczesnej ochronie prywatności. Komisja Transportu chce także skuteczniejszej wymiany informacji pomiędzy członkami UE, za pośrednictwem sieci elektronicznej. Wreszcie, gdyby kierowca odmówił zapłacenia grzywny, sprawa będzie przekazywana do władz w jego kraju, które będą mogły zmusić go do uregulowania mandatu.

Drogi w krajach bałtyckich 3 razy niebezpieczniejsze niż w Szwecji i Holandia

Istnieją ogromne różnice w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w całej UE 27 państw. Ogólnie rzecz biorąc, podróż drogowa jest najbardziej niebezpieczna w Grecji i w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Na przykład na drogach Łotwy, Litwy i Estonii jesteś trzy razy bardziej narażony na śmierć niż w Szwecji i Holandii, które należą do najbezpieczniejszych krajów UE. Niektóre ulepszenia już zostały wprowadzone – Francja i Portugalia zmniejszyły liczbę ofiar wypadków drogowych o 40% od roku 2001. Szacuje się, że w samej Francji ocaliło to życie trzem i pół tysiącowi ludzi.

Parlament zagłosuje po raz pierwszy nad projektem podczas październikowej sesji plenarnej.

Unia Europejska będzie świętować drugi dzień bezpieczeństwa na drogach 13 października 2008 roku w Paryżu.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości