Wiadomości

Luksemburg znosi utrudnienia dla Polaków.

Opublikowany: paź 20, 14:46

Luksemburg od 2008 roku otworzy swój rynek pracy dla obywateli ośmiu nowych krajów członkowskich, w tym Polski – podała w piątek, 21 września, zadowolona z tego kroku Komisja Europejska.

KE cieszy się także z ułatwień w dostępie do niemieckiego rynku pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza inżynierów z Polski, jakie niedawno zapowiedział rząd w Bonn.

„Gorąco witam te decyzje Luksemburga i Niemiec. Ułatwienia w dostępie albo pełne otwarcie rynku pracy dla obywateli nowych krajów członkowskich z Europy Środkowowschodniej, będą z korzyścią zarówno dla gospodarek, jak i całych tych krajów jako takich”, oświadczył komisarz UE ds. zatrudnienia Vladimir Szpidla.

Luksemburg otworzył swój rynek pracy dla pracowników z krajów Europy Środkowowschodniej, które wstąpiły do UE tak jak Polska, czyli w maju 2004 roku. Restrykcjami nie byli objęci obywatele Malty i Cypru. Otwarcie nie dotyczy natomiast obywateli Rumunii i Bułgarii.

KE podkreśla, że przybycie pracowników z nowych krajów UE miało pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy tych krajów Wspólnoty, które zdecydowały się na pełne otwarcie rynków. Decyzję Niemiec, by ułatwić dostęp do rynku pracy dla specjalistów o poszukiwanych umiejętnościach (np. inżynierów), KE uznała za pozytywny krok w stronę pełnego otwarcia rynku. Zgodnie z deklaracjami rządu w Berlinie, ma to jednak nastąpić dopiero w 2011 roku – kiedy i tak zakończy się dopuszczalny okres przejściowy.

W UE jeszcze tylko Austria, Belgia, Dania, Francja i Niemcy, mimo pewnych ułatwień w niektórych sektorach, wciąż utrzymują restrykcje, wymagając od obywateli tzw. nowych państw UE pozwoleń na pracę.

Źródło: www.polacy.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości