Wiadomości

Likwidacja protestów przyspieszy inwestycje

Opublikowany: gru 9, 08:58

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o zamówieniach publicznych, znoszącą możliwość składania protestów od przegranych przetargów. KPP popiera tę propozycję, wskazując jednak na pewne zagrożenia, jakie mogą się pojawić.

Pomysł likwidacji możliwości składania protestu wziął się przede wszystkim z małej skuteczności rozstrzygania tej formy odwoławczej. Praktyka pokazała, że skuteczność protestów jest niewielka, bo zamawiający niechętnie przyznają się do naruszenia przepisów. W efekcie – zdaniem autorów nowelizacji – niemożliwa była obiektywna i prawidłowa ocena zgodności postępowania z przepisami ustawy, a samo postępowanie ulegało niepotrzebnemu wydłużaniu. Skutek przynosi dopiero odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO).

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich rezygnacja z tej formy odwołania zdecydowanie przyspieszy inwestycje i wyeliminuje praktykę wnoszenia bezpodstawnych protestów. Z drugiej jednak strony zarówno zamawiający jak i wykonawcy stracą prosty instrument, który pozwala reagować na oczywiste błędy w specyfikacji istotnych warunków zamówienia albo w rozstrzygnięciu przetargu.

KPP zwraca uwagę, że wniesienie odwołania bezpośrednio do KIO, który stanie się pierwszym środkiem odwoławczym, wiąże się z koniecznością uiszczenia wpisu. Zdaniem Konfederacji może to doprowadzić do sytuacji, w której mali przedsiębiorcy pozbawieni będą możliwości skorzystania z przysługujących im środków ochrony prawnej z powodu dość wysokich kosztów odwołania.

Zdaniem KPP niewątpliwie cenne są zmiany przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, które powodują przyspieszenie postępowania. Konfederacja podkreśla jednak stanowczo, że należałoby znacznie obniżyć wysokość kosztów wpisów, zwłaszcza że odwołanie do KIO ma być pierwszym i podstawowym środkiem ochrony wykonawców.

Zdaniem KPP nie można ograniczać konkurencji i eliminować już na wstępie potencjalnej grupy wykonawców.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości