Wiadomości

Likwidacja podatku Belki zahamuje inflację!

Opublikowany: mar 13, 15:06

Krajowa Izba Gospodarcza oczekuje pełnego zniesienia podatku od zysków kapitałowych.

Jesteśmy zaniepokojeni zapowiedziami uchylenia „podatku Belki” tylko w części opodatkowującej oszczędności z pozostawieniem opodatkowania zysków z funduszy inwestycyjnych i giełdy.

Zdaniem ekspertów Krajowej Izby Gospodarczej zmniejszenie dochodów do budżetu państwa z powodu pełnego zniesienia podatku od zysków kapitałowych zostanie w znacznym stopniu skompensowane poprzez zwiększone dochody giełdowych spółek i wyższe wpływy z podatku VAT. Z kolei połączenie likwidacji „podatku Belki” z jak najszybszą reformą systemu ubezpieczeń społecznych rolników złagodzi obniżone wpływy do budżetu spowodowane zniesieniem tego obciążenia fiskalnego. Dotacja budżetowa do KRUS wynosi 92% środków jakimi dysponuje fundusz, co stanowi astronomiczną kwotę 15,7 mld zł, natomiast wpływy z tzw.: „podatku Belki” wynoszą 4,1 mld zł.

Wraz z likwidacją opodatkowania oszczędności proponujemy wprowadzenie dodatkowych zachęt dla osób gromadzących środki na Indywidualnych Kontach Emerytalnych. Nowy system emerytalny wymaga zaktywizowania ludności w kierunku dobrowolnego gromadzenia środków zabezpieczających finanse po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej zniesienie „podatku Belki” zrówna status środków pieniężnych zgromadzonych w IKE ze znajdującymi się na rachunkach oszczędnościowych.

„Całkowite zniesienie podatku od zysków kapitałowych zachęcałoby do oszczędzania, a co za tym idzie ograniczyłoby rosnącą konsumpcję i wpłynęłoby pozytywnie na zahamowanie presji inflacyjnej. Pamiętamy zapowiedzi z okresu kampanii wyborczej i czekamy na konkrety” – mówi Andrzej Arendarski Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.

Źródło: www.kig.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości