Wiadomości

Lepsza kontrola handlu bronią

Opublikowany: kwi 15, 14:09

UE jest największym producentem i eksporterem broni palnej na świecie. Według europosłów handel bronią do krajów trzecich powinien być jednak bardziej przejrzysty. Deputowani Komisji Handlu Międzynarodowego PE dali właśnie zielone światło dla rozporządzenia dotyczącego handlu bronią, które uczyni sprzedaż bardziej transparentną i ułatwi handel do celów sportowych i rekreacyjnych.

Komisja Handlu Międzynarodowego PE głosowała nad przepisami 13 kwietnia. Określają one zasady wydawania zgody na eksport, import i przewóz. “To pierwsze takie przepisy w odniesieniu do małej broni palnej” – wyjaśniał włoski deputowany Salvatore Iacolino (Europejska Partia Ludowa), który jest autorem sprawozdania na ten temat.

Te przepisy to odpowiedź na protokół ONZ, którego celem jest walka z nielegalną produkcją i sprzedażą broni. Do tej pory tylko 13 krajów Unii go ratyfikowało (m.in. Polska). Unijne przepisy ujednolicą zasady i tym samym sprawią, że UE będzie wypełniać zasady ONZ-towskiej umowy. Nowe prawo będzie obowiązywać w handlu z krajami trzecimi, ale już nie wewnątrz Unii.

Przepisy wprowadzają nową procedurę przy eksporcie. Zgoda będzie wydawana tylko jeśli wyrazi ją też kraj docelowy i kraje tranzytowe. Na wydanie zgody eksporter będzie czekał maksymalnie 60 dni. Dokument będzie obowiązywał przez rok (w niektórych przypadkach będzie można ten okres wydłużyć do dwóch lat).

“To bardzo prosta procedura, która ułatwi handel do celów cywilnych, takich jak polowanie” – przekonywał Iacolino. “Jeśli będą podejrzenia, że handel jest tylko przykrywką do sprzedaży broni w celach nielegalnych to kraje będą mogły nie wydać zgody” – dodał włoski eurodeputowany.

Rozporządzenie ułatwi też walkę z przemytem broni. “Będziemy mogli kontrolować i namierzać eksport dzięki lepszej wymianie informacji pomiędzy krajami Unii” – argumentował Iacolino. Przy wspólnych przepisach łatwiej też będzie przeprowadzać kontrole i nakładać sankcje. “Nie możemy zapominać, że handel bronią to bardzo intratny biznes dla organizacji przestępczych” – przypominał włoski deputowany.

Z danych zebranych przez Radę UE wynika, że Unia wydała w 2009 r. zgodę na sprzedaż broni do krajów trzecich o wartości 40 mld euro. Z tego wartość sprzedanej małej broni szacuje się na 600 mln euro.

“Musimy pamiętać, że to ważna gałąź unijnego przemysłu, która przyczynia się do dużej części PKB w UE i tworzenia wielu miejsc pracy” – przypomniał Iacolino.

Komisja Handlu Międzynarodowego PE upoważniła włoskiego deputowanego do negocjacji na temat treści rozporządzenia z Radą UE (w której zasiadają ministrowie krajów Unii). Głosowanie przepisów zaplanowano na majową sesję plenarną w Strasburgu.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości