Wiadomości

Łatwiejsza ochrona własności przemysłowej

Opublikowany: lip 20, 11:10

Skrócenie czasu rozpatrywania zgłoszeń patentu z 3 do 2,5 roku oraz redukcja liczby postępowań odwoławczych m.in. w sprawach patentowych, znaków towarowych czy wzorów przemysłowych to główne cele propozycji założeń projektu nowelizacji Prawa Własności Przemysłowej. 16 lipca 2013 r. Rada Ministrów przyjęła dokument przygotowany przez Urząd Patentowy RP (UP) i Ministerstwo Gospodarki.

Nowe rozwiązania umożliwią przedsiębiorcy składającemu wniosek w UP, ubieganie się o częściowe zwolnienie z opłaty (maksymalnie do 80 proc. jej wartości) za zgłoszenie do Urzędu znaku towarowego lub wzoru przemysłowego. Wnioskodawca będzie musiał jednak wykazać, że nie jest w stanie zapłacić całej kwoty.

W przypadku znaków towarowych projekt zakłada wprowadzenie instytucji tzw. „listów zgody” oraz systemu środków ulgowych. Dzięki „listom” zgłaszający będzie miał możliwość uzyskania prawa ochronnego na znaki towarowe podobne. Musi jednak zawrzeć umowę o koegzystencji z uprawnionym do korzystania z wcześniej zgłoszonego znaku towarowego.

Z kolei system środków ulgowych dotyczy przypadku, gdy zgłaszający lub właściciel znaku nie dotrzymał terminów procesowych. Projekt wprowadza dłuższy, bo 6-miesięczny czas (liczony od dnia, w którym termin na dokonanie określonej czynności upłynął) na wystąpienie z wnioskiem o przywrócenie terminu na dokonanie czynności procesowej.

W założeniach do nowelizacji Prawa Własności Przemysłowej zaproponowano też dodatkowe rozwiązanie dotyczące patentu. Wprowadza ono tzw. „ulgę w nowości”. Dzięki niej zgłaszający będzie mógł uzyskać patent dla swojej innowacji pomimo ujawnienia wynalazku przez osoby trzecie. Będzie to jednak możliwe tylko w przypadku, gdy tzw. ujawnienie nastąpi nie wcześniej niż 6 miesięcy przed zgłoszeniem i będzie oczywistym nadużyciem w stosunku do zgłaszającego lub jego poprzednika prawnego.

Proponowane ułatwienia dotyczą także prowadzenia elektronicznej korespondencji z Urzędem Patentowym. Nie trzeba będzie już używać certyfikowanego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W praktyce oznacza to, że zwykły podpis elektroniczny zostanie uznany za równoważny z podpisem papierowym.

Dodatkowo, przebywające za granicą osoby fizyczne, które będą chciały zgłosić swój patent, wzór użytkowy, znak towarowy, wzór przemysłowy czy oznaczenie geograficzne w UP, nie będą musiały korzystać z usług rzecznika patentowego, co do tej pory było obowiązkowe.

Przyjęte założenia uwzględniają wymogi międzynarodowe wynikające z konieczności przestrzegania przez Polskę zapisów m.in. Aktu Genewskiego Porozumienia Haskiego (dotyczącego międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych) oraz Traktatu Singapurskiego (o prawie znaków towarowych). Projekt dostosowuje także prawo krajowe do orzecznictwa polskich sądów, a także wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE z zakresu prawa własności przemysłowej.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości