Wiadomości

Kto może otrzymać środki PFRON na podjęcie działalności gospodarczej?

Opublikowany: kwi 1, 09:11

Środki na podjęcie działalności gospodarczej może otrzymać osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu jeżeli nie otrzymała środków publicznych na ten cel, np. ze środków Funduszu Pracy czy z ośrodka pomocy społecznej na usamodzielnienie się.

Pomoc może być udzielona na podjęcie pierwszy raz działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo rolniczej w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, w tym polegającej na prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, bez względu na formę prawną jej prowadzenia.

Wnioski składa się do starosty właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu.W praktyce są to powiatowe urzędy pracy.

W jakiej wysokości może być udzielona pomoc na podjęcie działalności gospodarczej?

Maksymalna wysokość pomocy może być równa piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Pomoc udzielana jest na warunkach zawartych w umowie ze starostą.

Środki podlegają zwrotowi wraz z odsetkami określonymi jak dla zaległości podatkowych kiedy nie zostaną wykorzystane zgodnie z umową zawartą przez wnioskodawcę ze starostą, czyli wtedy gdy nastąpi naruszenie warunków umowy zawartej ze starostą. Każda zmiana uumowy wymaga formy pisemnej.

Czy można uzyskać pomoc finansową na ponowne podjęcie działalności gospodarczej?

Można, jeżeli zgodnie z oświadczeniem osoby niepełnosprawnej wnioskującej o nią upłynęło co najmniej 12 miesięcy od zaprzestania prowadzenia tej działalności.

Kiedy następuje przekazanie środków na podjęcie działalności gospodarczej?

Starosta pisemnie informuje wnioskodawcę o sposobie rozpatrzenia wniosku przeznaczonego do realizacji na dany rok w terminie 30 dni od otrzymania kompletnego wniosku, jednak nie wcześniej niż w dniu podjęcia przez radę powiatu uchwały dotyczącej podziału środków na zadania ustawowe realizowane przez powiat na rzecz osób niepełnosprawnych. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku starosta pisemnie informuje wnioskodawcę o rozpatrzeniu wniosku, wzywając go do negocjacji warunków umowy. Negocjacje powinny zakończyć się w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania. Zawarcie umowy następuje w terminie 14 dni od zakończenia negocjacji. Starosta przekazuje środki na rachunek bankowy wskazany we wniosku w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy, po przedstawieniu przez wnioskodawcę odpowiednio: zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności gospodarczej, odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, kopii koncesji, zezwolenia lub zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności gospodarczej, kopię decyzji Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Przekazanie środków może nastąpić przed dniem przedstawienia przez wnioskodawcę kopii koncesji lub pozwolenia, jeżeli wydanie koncesji lub zezwolenia jest uzależnione od posiadania przedmiotów lub urządzeń niezbędnych do prowadzenia danego rodzaju działalności, a wnioskodawca zamierza dokonać zakupu tych przedmiotów i urządzeń w ramach przyznanych środków. W powyższym przypadku wnioskodawca jest zobowiązany do przedstawienia staroście kopii koncesji lub zezwolenia w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wypłacenia środków pod rygorem zwrotu otrzymanych. środków wraz z odsetkami w terminie 3 miesięcy od dnia wezwania starosty do zapłaty. W przypadku nieprzedstawienia dokumentów , o których mowa, umowa wygasa w terminie 6 miesięcy od dnia jej zawarcia. Wszelkie koszty związane z uruchomieniem działalności gospodarczej poniesione przez wnioskodawcę przed dniem podpisania umowy będą uznane jako koszty własne wnioskodawcy.

Źródło: www.pfron.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości