Wiadomości

Kredyt technologiczny dla innowacyjnych projektów

Opublikowany: cze 15, 09:09

- Mam nadzieję, że dzięki uruchomieniu kredytu technologicznego liczba innowacyjnych projektów w Polsce będzie rosła. Finansowe wsparcie dla tego typu przedsięwzięć w czasach zawirowań na światowych rynkach jest bardzo ważne – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji „Kredyt technologiczny – Aktywacja!”, zorganizowanej przez Związek Banków Polskich 10 czerwca br.

Wicepremier Pawlak przypomniał, że kredyt technologiczny jest jednym z instrumentów realizowanego przez MG Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. – Jego głównym celem jest przede wszystkim rozwój polskiej gospodarki w oparciu o nowoczesne przedsięwzięcia. Będą mogli z niego skorzystać nasi przedsiębiorcy przede wszystkim z sektora MSP – zaznaczył.

Wicepremier podkreślił, że niezbędnym warunkiem otrzymania wsparcia jest wdrażanie nowej technologii. – Powinna być ona realizowana w postaci prawa własności lub usługi badawczo-rozwojowej, która nie jest stosowana na świecie dłużej niż 5 lat, a wynikiem inwestycji powinny być nowe lub ulepszone towary, procesy i usługi – dodał wicepremier Pawlak.

Zdaniem Prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego Ireneusza Fąfary, dzięki uruchomieniu kredytu technologicznego skala pomocy przedsiębiorcom, którzy realizują działania innowacyjne znacznie wzrośnie. – W odpowiedzi na apele środowiska bankowego, jak również firm, przygotowaliśmy łatwiejszą i bardziej dostępną formułę wsparcia. Budżet na to działanie wynosi 409 mln euro, a nabór wniosków ruszy już w lipcu br. – powiedział Fąfara.

Podczas spotkania prezesi PKO SA, BRE Banku SA, Raiffeisen Bank Polska SA, BPH SA oraz Banku Polskiej Spółdzielczości, podpisali z Bankiem Gospodarstwa Krajowego pierwsze umowy o współpracy.

Kredyt technologiczny przeznaczony będzie na sfinansowanie inwestycji polegającej na zastosowaniu nowej technologii, zarówno własnej jak i nabytej oraz uruchomieniu produkcji nowych wyrobów lub modernizacji wyrobów produkowanych w oparciu o tę technologię. Projekt będzie działał w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w którym Bank Gospodarstwa Krajowego pełni rolę Instytucji Wdrażającej. Kredyt będzie udzielany m.in. na zakup, leasing lub najem środka trwałego, nieruchomości, wartości niematerialnych i prawnych.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości