Wiadomości

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Opublikowany: sie 12, 14:03

Nowy model szkolenia wstępnego przyszłych kadr sędziowskich i prokuratorskich określają przepisy ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz akty wykonawcze do niej. Projekt wspomnianej ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów RP i jest przekazywany do dalszych prac parlamentarnych. Zgodnie jego uregulowaniami Krajowa Szkoła ma prowadzić aplikacje: ogólną (której ukończenie będzie uprawniało do ubiegania się o stanowisko referendarza sądowego, asystenta sędziego oraz asystenta prokuratora), a także szczegółowe – prokuratorską i sędziowską.

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury będzie jednostką organizacyjną działającą w ramach Ministerstwa Sprawiedliwości. Z uwagi na swoje funkcje i zadania placówka musi jednak uzyskać gwarancję niezależności od wpływów politycznych. Projekt wspomnianej ustawy określa więc szczególny tryb powoływania i odwoływania członków Rady Programowej oraz Dyrektora Krajowej Szkoły i zakłada – co do zasady – kadencyjność sprawowania tych funkcji. W skład Rady Programowej, jako najważniejszego organu Krajowej Szkoły, decydującego m.in. o realizacji jej ustawowych zdań, wchodzić będą osoby wskazane przez organy i instytucje reprezentujące zarówno władzę wykonawczą (Ministra Sprawiedliwości), jak i sędziów, prokuratorów oraz środowiska uniwersyteckie (Krajową Radę Sądownictwa, Radę Prokuratorów, I Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa NSA i rad wydziałów szkół wyższych).

Dla kształcenia przyszłych pracowników sądów i prokuratur istotne znaczenie ma zaproszenie do udziału w pracach Rady Programowej przedstawiciela wydziałów prawa szkół wyższych. Z jednej strony będzie on bowiem dostarczał Krajowej Szkole wiedzy o planowanych kierunkach zmian w programach studiów prawniczych, z drugiej – za jego pośrednictwem szkoła będzie miała wpływ na te zmiany. Uczelnia będzie dążyła zwłaszcza do takiej modyfikacji programu studiów wyższych, by uwzględniały one potrzebę praktyki.

Trwała współpraca między Krajową Szkołą a środowiskiem akademickim jest konieczna, gdyż bazą do szkolenia aplikantów będzie wiedza zdobyta przez nich podczas studiów magisterskich. Program ich kształcenia w Krajowej Szkole skupiać będzie się natomiast na praktyce wykonywania zawodu, a więc przede wszystkim na procedurach i metodyce pracy.

W Krakowie finalizowana jest budowa głównej siedziby Krajowej Szkoły, która dysponować będzie bazą dydaktyczną, spełniającą najwyższe europejskie standardy obowiązujące w tym zakresie oraz nowoczesną, funkcjonalną bazą administracyjną i socjalno-hotelową.

Źródło: www.nowa-aplikacja.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości