Wiadomości

Korzystne dla pokrzywdzonych zmiany zasad przyznawania państwowej kompensaty

Opublikowany: sty 25, 13:05

W dniu 13 stycznia br. weszła w życie ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2015, poz. 1587).

Kompensata jest szczególnym rodzajem pomocy finansowej, której udziela Państwo w sytuacjach, kiedy pokrzywdzeni nie mogą jej otrzymać z innych źródeł, zwłaszcza od sprawcy. O kompensatę mogą ubiegać się osoby fizyczne, które na skutek czynu zabronionego doznały ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia, trwających dłużej niż 7 dni, a w wypadku, gdy osoba fizyczna wskutek czynu zabronionego poniosła śmierć, o kompensatę mogą ubiegać się osoby jej najbliższe.

Nowelizacja wprowadza korzystniejsze dla pokrzywdzonych – w porównaniu do poprzedniego stanu prawnego – zasady przyznawania kompensaty.

Do najważniejszych zmian należą:

- umożliwienie ubiegania się o kompensatę ofiarom niektórychczynów zabronionych, tj. osób, które na skutek czynu zabronionego – a nie jak dotychczas przestępstwa – poniosły śmierć albo doznały ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia, trwających dłużej niż 7 dni; ta zmiana oznacza, że kompensatę będzie można przyznać np. w przypadku niepoczytalności sprawcy. – wydłużenie okresu, w którym można ubiegać się o kompensatę – z wnioskiemmożna wystąpić w terminie 3 lat od ujawnienia się skutków czynu zabronionego, nie później niż 5 lat od daty jego popełnienia; – podwyższenie wysokości świadczenia – kompensata nie może przekroczyć 25.000 zł, a w wypadku śmierci ofiary – 60.000 zł. – wprowadzenie możliwości przyznania środków na pokrycie niezbędnych kosztów leczenia, rehabilitacji lub pogrzebu zanim zapadnie orzeczenie kończące postępowanie w sprawie(możliwość uzyskania zabezpieczenia nowacyjnego w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego); – ograniczenie kręgu uczestników postępowania do osoby uprawnionej i prokuratora; – zwolnienie od kosztów sądowych osób ubiegających się o przyznanie kompensaty.

Ustawa po nowelizacji nosi tytuł Ustawa o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych.

Od 13 stycznia br. roku obowiązuje również nowy formularz wniosku o przyznanie kompensaty, dostępny na stronie internetowego systemu aktów prawnych http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160000051

Tekst ustawy nowelizującej oraz ujednolicony tekst ustawy są dostępne na stronie internetowego systemu aktów prawnych:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150001587
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20051691415

Źródło: www.ms.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości