Wiadomości

Konsultacje Regulaminu urzędowania sądów powszechnych

Opublikowany: kwi 13, 11:14

Trwają konsultacje projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości Regulamin urzędowania sądów powszechnych. Zawarte w nim rozwiązania zakładają usprawnienie funkcjonowania pracy sądów powszechnych m.in. poprzez doprecyzowanie zasad kształtowania ich struktury organizacyjnej, udzielanie stronom informacji o toczących się sprawach, czy ujednolicenie informacji zawartych na stronach internetowych sądów.

Projekt rozporządzenia Regulamin urzędowania sądów powszechnych w zasadniczej części opiera się na założeniach poprzednich regulacji, a proponowane w nim zmiany wynikają przede wszystkim z nowelizacji przepisów ustawowych, w tym ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, Kodeksu postępowania karnego, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich i innych.

Projektowane przepisy określają zasady organizacji i funkcjonowania sądów, a także doprecyzowują zasady podległości poszczególnych komórek organizacyjnych sądu prezesowi i dyrektorowi zgodnie z ich kompetencjami.

Projekt przewiduje tworzenie w sądach biur obsługi interesantów. Na podstawie nowych przepisów prezesi sądów będą zobowiązani do utworzenia ich w każdym sądzie. Biura powinny być usytuowane w miejscach łatwo dostępnych dla interesantów. Będzie można w nich uzyskać podstawowe informacje z zakresu postępowania sądowego, danych teleadresowych sądów i właściwości wydziałów.

Zakłada się także ujednolicenie zasad prowadzenia stron internetowych dla wszystkich sądów, zarówno od strony graficznej, jak również ich merytorycznej zawartości. Tak zaprojektowane strony będą źródłem informacji nie tylko dla osób uczestniczących w postępowaniach sądowych, ale także bazą niezbędnej wiedzy o organizacji i pracy sądu.

W projekcie szczegółowo uregulowano kwestie przydziału spraw sędziom i referendarzom. Co do zasady będą one przydzielane według kolejności wpływu oraz zgodnie z listą alfabetyczną.

Nowym rozwiązaniem jest wprowadzenie jednolitego słowniczka pojęć i zwrotów istotnych z punktu widzenia działalności sądów, co do których pojawiały się wątpliwości interpretacyjne.

Projekt Regulaminu określa także minimalną treść wokandy sądowej, jak również wskazanie możliwości ograniczenia jawności treści wokandy w określonych rodzajach spraw oraz nowe zasady udostępniania akt sądowych.

Projekt przewiduje systematyczne tworzenie takiej struktury budynku sądu, która ma umożliwić sprawne przemieszczanie się sędziów i pracowników sądów w obrębie budynku. By zwiększyć bezpieczeństwo w sądach prezes będzie mógł wprowadzić stałą bądź doraźną rejestrację osób wchodzących do budynku.

Prezes będzie mógł szczegółowo określić godziny urzędowania sądu i przyjmowania interesantów w zależności od lokalnych uwarunkowań i potrzeb. W ramach czasu urzędowania sądu interesanci przyjmowani będą przez co najmniej 7 godzin, a w każdy poniedziałek do godz. 18.00.

Planuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: www.ms.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości