Wiadomości

Konieczna nowelizacja ustawy antykryzysowej!

Opublikowany: paź 6, 08:57

Minął miesiąc od wejścia w życie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Wśród członków Konfederacji Pracodawców Polskich dominuje pogląd, że zapisy ustawy są niejasne, a skomplikowana procedura i wysokie bariery w dostępie do dofinansowania zagrożonych miejsc pracy powodują, że przedsiębiorcy ostrożnie podchodzą do ewentualnej decyzji o skorzystaniu z jej rozwiązań. – Partnerzy społeczni podczas prac komisji sejmowych nie mieli możliwości złożenia szczegółowych propozycji konkretnych zapisów. Dlatego konieczna jest szybka nowelizacji części ustawy, by dostosować ją do rzeczywistych potrzeb pracodawców i pracowników – mówi Henryk Michałowicz, ekspert KPP.

Zdaniem KPP, konieczne jest przede wszystkim, obniżenie kryteriów ubiegania się o wsparcie finansowe zagrożonych miejsc pracy. Równie istotną kwestią jest doprecyzowanie przepisów dotyczących dofinansowywania szkoleń pracowników. Szczególnie w kontekście decyzji o częściowym przekwalifikowywania profilu swojej działalności firm.

Analiza obowiązujących zapisów pokazuje, że pracodawca, korzystający z tej formy wsparcia ponosi ryzyko jej kredytowania. W ustawie brakuje gwarancji, że starosta będzie przekazywał na bieżąco środki na ten cel.

Decydujące znaczenie ma tutaj zapis w art. 24 ust. 1 postanawiający, że w okresie szkolenia lub studiów podyplomowych, wypłaty należnych pracownikom świadczeń, pracodawca ma wypłacać na bieżąco, tak, jak byłoby to było wynagrodzenie za pracę. Jednocześnie w § 7 rozporządzenia, w sprawie szczegółowych warunków dofinansowania ze środków Funduszu Pracy kosztów szkoleń i studiów podyplomowych oraz szczegółowych warunków finansowania stypendiów i składek na ubezpieczenia społeczne znalazło się postanowienie, że przekazanie przedsiębiorcy środków na te świadczenia, (przekazywane przez starostę), może nastąpić do dnia 31 stycznia 2012 r. – podkreśla Henryk Michałowicz, ekspert Konfederacji – Okres spowolnienia gospodarczego, jest dobrą okazją do wspierania rozwoju zakładowych funduszy szkoleniowych, a obecne rozwiązania blokują pożądany
dla gospodarki kierunek zmian – dodaje.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości