Wiadomości

Koniec Komisji Majątkowej

Opublikowany: gru 1, 08:40

Projekt ustawy o zmianie ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Projekt nowelizacji ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej zakłada, że do 31 stycznia 2011 r. przestanie funkcjonować Komisja Majątkowa.

Komisja działała przez ponad 20 lat i rozpatrywała wnioski zgłaszane przez kościelne osoby prawne o wszczęcie postępowań dotyczących przywrócenia lub przekazania Kościołowi własności nieruchomości lub ich części. Ponieważ w ostatnim czasie odnotowano istotny spadek tych wniosków, Rada Ministrów w porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski uzgodniły uchylenie przepisów ustawy dających podstawę do dalszej działalności Komisji.

W celu umożliwienia zakończenia prac proponuje się, aby do 31 stycznia 2011 r. Komisja przekazała sprawozdanie ze swej działalności ministrowi spraw wewnętrznych oraz Sekretariatowi Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto w tym samym okresie Komisja powinna przekazać ministrowi spraw wewnętrznych całą dokumentację zgromadzoną w toku prowadzonych postępowań regulacyjnych oraz wnioski o wszczęcie postępowań złożone, a nierozpatrzone przed 1 stycznia 2011 r. Ocenia się, że do rozpatrzenia pozostało ok. 220 spraw.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, w przypadku, gdy sprawa nie została rozstrzygnięta przez Komisję, strona może (w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania pisma o nieuzgodnieniu orzeczenia) wystąpić do sądu o podjęcie zawieszonego postępowania sądowego, a gdy postępowanie nie było wszczęte – wystąpić do sądu o zasądzenie roszczenia. Zakłada się, że w przypadku braku wystąpienia do sądu w tym okresie, roszczenie wygasa.

Proponuje się, aby ustawa weszła w życie 1 stycznia 2011 r.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości