Wiadomości

Koniec handlu nielegalnie wycianym drewnem

Opublikowany: lip 7, 09:25

Posłowie do Parlamentu Europejskiego opowiedzieli się za zakazem handlu nielegalnie wycinanym drewnem, monitorowaniem łańcucha dostaw drewna i wprowadzeniem kar finansowych za łamanie zakazu. Celem nowych regulacji jest zatrzymanie nielegalnej wcinki lasów.

Podczas sesji plenarnej w Strasburgu Parlament Europejski zaaprobował wstępne porozumienie w tej sprawie zawarte z Radą UE.

“Unijne regulacje zakazujące handlu nielegalnie pozyskiwanym drewnem to przełom na skalę międzynarodową. Dotyczy całego łańcucha dostaw: począwszy od nielegalnie wycinanych lasów na całym świecie, a skończywszy na unijnym rynku, gdzie produkty z drewna są sprzedawane. Wprowadzenie tych twardych zasad nie byłoby możliwe, gdyby nie Parlament Europejski” – powiedziała sprawozdawczyni raportu, posłanka Satu HASSI (Zieloni, FI).

Szacuje się, że obecnie co najmniej 20% drewna na rynku Unii Europejskiej pochodzi z nielegalnych źródeł.

Sankcje i monitoring

Państwa członkowskie będą odpowiedzialne za stosowanie sankcji wobec firm łamiących przyjęte regulacje. Kary mają być uzależnione od skali szkód wyrządzonych środowisku, wartości drewna, wartości niezapłaconych podatków.

Członkowie Unii mogą też wprowadzić sankcje karne.

Dla zapewnienia przestrzegania przyjętych zasad, każde przedsiębiorstwo zajmujące się obrotem drewnem i produktami z drewna będzie musiało zadeklarować od kogo zakupiło towar i komu go sprzedało.

Ochrona klimatu

Nielegalne wycinanie lasów wyrządza środowisku niepowetowane szkody, zarówno w przypadku wycinki lasów na terenie UE jak i poza nią. Zniszczenia gleby, osuwanie się gruntu, stracone wpływy z tytułu podatków, zdegradowana roślinność czy negatywne efekty społeczne tego procesu to tylko część problemu. Masowe wylesianie terenów przyczynia się też do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych.

Dalsze kroki

Rada UE wyraziła już nieformalną zgodę na obecny kształt regulacji, ale musi jeszcze formalne potwierdzić swoją wolę zanim projekt stanie się obowiązującym prawem. Oczekuje się, że nowe zasady wejdą w życie w drugiej połowie 2012 roku.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości