Wiadomości

Komisja Europejska grozi zmniejszeniem o 5% funduszu na płatności bezpośrednie

Opublikowany: wrz 23, 09:01

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, iż ewentualne nałożenie przez Komisję Europejską sankcji finansowej na Polskę, nie będzie miało wpływu na wysokość dopłat przyznawanych producentom rolnym.

W sierpniu br. Komisja Europejska zagroziła Polsce zmniejszeniem o 5% funduszu na płatności bezpośrednie za lata 2005-2006. Przyczyną są uchybienia dotyczące funkcjonowania systemu ewidencji gruntów i budynków obejmującego tzw. ortofotomapy. Służby Komisji uważają, iż niepełne dostosowanie systemu w latach 2005-2006 mogło doprowadzić do zawyżonych wypłat dla rolników, ponieważ możliwe były przypadki deklarowania we wnioskach powierzchni większej niż zapisana w bazie ewidencji gruntów i budynków. W tej sytuacji zdaniem Komisji sankcja nałożona na Polskę powinna wynieść ok. 150 mln EURO. Strona Polska utrzymuje, iż nadmierne wypłaty wyniosły najwyżej 27,5 mln EURO.

Rozmowy wyjaśniające między przedstawicielami Komisji i Polski w tej sprawie toczą się już od października 2005 r. i nie zostały jeszcze rozstrzygnięte. Zgodnie ze wspólnotową procedurą Polska zwróciła się o rozpoczęcie procedury pojednawczej w celu pogodzenia stanowisk. W grudniu 2008 r. planowane jest spotkanie w tej sprawie, a ostatecznego rozstrzygnięcia należy się spodziewać w przyszłym roku.

Zastrzeżenia Komisji dotyczą niezgodności systemu identyfikacji działek rolnych, jaki Polska posiadała już w roku 2004 z prawem wspólnotowym, które wymagało, aby system ten od roku 2005 działał w tzw. technologii GIS (Geograficznych Systemów Informacyjnych). Niezbędne dostosowania zostały jednak zakończone w 2006 roku i od roku 2007 system spełnia wszystkie unijne wymagania.

Źródło: www.minrol.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości