Wiadomości

Komisja Europejska akceptuje ustawę rozwiązującą KDT-y

Opublikowany: wrz 29, 11:00

W dniu 25 września 2007 r. Komisja Europejska (KE) podjęła decyzję w sprawie pomocy państwa udzielanej przez Polskę w ramach umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej oraz pomocy państwa, którą Polska planuje udzielić w ramach rekompensaty z tytułu dobrowolnego rozwiązania umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej.

KE uznaje, że KDT-y zawarte między wytwórcami a PSE S.A., stanowią od daty przystąpienia Polski do Unii Europejskiej bezprawną pomoc państwa, która jest niezgodna ze wspólnym rynkiem. W związku z tym Komisja nakazuje zaprzestanie jej udzielania i rozwiązanie KDT-ów.

Jednocześnie KE przyjmuje zasady i terminy zawarte w przygotowanej przez MG ustawie o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej. Na jej podstawie umowy rozwiązujące KDT-y powinny być zawarte do 1 stycznia 2008 r., a wejść w życie nie później niż 1 kwietnia 2008 r.

Ponadto KE uznaje, że przewidziane we wspomnianej ustawie rekompensaty stanowią dopuszczalną prawem pomoc państwa i zgodnie z metodologią KE są one pomniejszone o pomoc bezprawnie udzieloną po 1 maja 2004 r.

Decyzja Komisji została wydana w ramach postępowania notyfikacyjnego, rozpoczętego przez Polskę w marcu 2005 r., oraz postępowania wyjaśniającego, wszczętego przez Komisję Europejską w listopadzie 2005 r., na podstawie art. 88 ust. 2 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

Rozwiązanie kontraktów długoterminowych ułatwi kształtowanie się cen energii elektrycznej na konkurencyjnych zasadach, co ma szczególne znaczenie po otwarciu rynku energii elektrycznej w lipcu br. Rozwiązanie KDT-ów przyspieszy także rozwój inwestycji w nowe moce wytwórcze energii elektrycznej.

Ustawa o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej, przyjęta przez Sejm w czerwcu br., jest częścią „Programu dla elektroenergetyki”, którego realizację kończy rząd.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości