Wiadomości

Komentarz MG do wyroku Sądu UE ws. decyzji benchmarkowej

Opublikowany: mar 10, 19:07

Ministerstwo Gospodarki uważa, że wyrok Sądu UE w Luksemburgu, wydany 7 marca 2013 r. ws. zaskarżonej przez Polskę decyzji benchmarkowej, niekorzystnie wpłynie na działalność polskich przedsiębiorców i ich konkurencyjność na unijnym rynku.

27 kwietnia 2011 r. KE wydała tzw. decyzję benchmarkową, która uszczegółowiła zasady przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 w latach 2013–2020. W opinii Polski decyzja ta narusza interesy gospodarcze krajów opierających swój miks energetyczny na paliwach bardziej emisyjnych niż gaz ziemny. Dlatego Polska złożyła 8 lipca 2011 r. do Sądu UE w Luxemburgu skargę dotyczącą niezgodności podejścia KE z traktatowym prawem każdego kraju członkowskiego do swobodnego kształtowania swojego bilansu energetycznego.

Decyzja Sądu UE z 7 marca 2013 r. oznacza, że polskie firmy, które wykorzystują paliwa bardziej emisyjne niż gaz ziemny otrzymają znacznie mniej bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. W konsekwencji nasi przedsiębiorcy, objęci systemem ETS, brakujące uprawnienia będą musieli zakupić na aukcjach po cenie rynkowej. Podniesie to znacznie koszty ich działalności, a tym samym pogorszy atrakcyjność cenową oferowanych przez nich produktów.

Szczególny niepokój budzi fakt, że mniej uprawnień dostaną również przedsiębiorstwa zagrożone przeniesieniem produkcji do innego kraju UE lub wręcz poza jej granice.

Ministerstwo Gospodarki, po szczegółowej analizie uzasadnienia do wyroku Sądu UE, podejmie decyzję ws. odwołania się od niego. Takie działanie w imieniu Polski może podjąć Minister Spraw Zagranicznych.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości