Wiadomości

Kasacja strony w prawie karnym – przesłanki wniesienia.

Opublikowany: gru 13, 13:49

Kasacja w prawie karnym uregulowana jest przepisami Kodeksu karnego zawartymi w jego dziale XI. Do wniesienia kasacji uprawnione są m.in. strony a więc np. oskarżony, prokurator, oskarżyciel posiłkowy (czyli faktycznie pokrzywdzony przestępstwem występujący w tej roli w procesie karnym). Nie może jednak wnieść kasacji osoba, która nie zaskarżyła wyroku sądu I instancji (nie wniosła apelacji) chyba, że sąd II instancji wyrok zmienił na jej niekorzyść.

Kasację można wnieść od prawomocnego wyroku sądu odwoławczego (II instancji) kończącego postępowanie w sprawie. Nie można, więc skarżyć prawomocnych wyroków sądu I instancji (tzn. wtedy, gdy apelacja nie została wniesiona), postanowień sądu itp. Kasację w stosunku do tego samego oskarżonego można złożyć tyko raz.

Podstawą wniesienia kasacji jest naruszenie prawa określone w art.439 Kodeksu karnego. W artykule tym opisany jest katalog najcięższych uchybień organów procesowych zwłaszcza sądów w toku postępowania. Jako przykłady tych uchybień można podać: niewłaściwą obsadę składu sędziowskiego, naruszenie właściwości sądu, brak obrońcy mimo obowiązku jego posiadania przez oskarżonego, błędy w treści wyroku. Kasacje można złożyć także z powodu innego rażącego naruszenia prawa niż określone w przytoczonym art. 439 kk jednak pod dodatkowym warunkiem, aby naruszenie to miało wpływ na treść wyroku.

Kasację na korzyść oskarżonego można wnieść tylko w razie skazania go za przestępstwo na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
Kasację na niekorzyść oskarżonego można wnieść jedynie w razie uniewinnienia oskarżonego albo umorzenia postępowania z uwagi na niepoczytalność albo ze względu na znikomą szkodliwość popełnionego czynu.

Termin dla stron do wniesienia kasacji wynosi 30 dni od daty doręczenia wyroku z uzasadnieniem. Aby otrzymać taki wyrok należy zgłosić wniosek do sądu, który wydał orzeczenie, w terminie 7 dni od jego ogłoszenia. Kasację wnosi się do Sądu Najwyższego, ale za pośrednictwem sądu odwoławczego a więc tego, który w II instancji rozpatrywał apelację. Jeśli kasacji nie sporządza prokurator pozostałe strony związane są tzw. przymusem adwokackim. Oznacza to, iż muszą one zwrócić się o jej sporządzenie i podpisanie do swego obrońcy lub pełnomocnika będącego adwokatem albo radcą prawnym.

Przy wnoszeniu kasacji wymagane jest uiszczenie opłaty sądowej. Opłata ta jest zwracana, jeśli kasacja zostanie choćby w części uwzględniona.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości