Wiadomości

Karty opłat drogowych

Opublikowany: sie 4, 08:04

Wypełnianie kart opłaty:

Kartę opłaty należy wypełnić przed rozpoczęciem przejazdu.

DOBOWA

Kartę opłaty dobowej może wypełniać przedsiębiorca w części dotyczącej numeru rejestracyjnego pojazdu, dat i godzin określających termin ważności karty (“ważna od”, “ważna do�), w terminie 7 dni od daty wydania karty opłaty dobowej. Natomiast w części dotyczącej daty wydania karty, oznaczenia emisji spalin pojazdu samochodowego wypełnia wyłącznie jednostka pobierająca opłatę.

SIEDMIODNIOWA

Kartę opłaty siedmiodniowej może wypełniać przedsiębiorca w części dotyczącej numeru rejestracyjnego pojazdu, dat i godzin określających termin ważności karty (“ważna od”, “ważna do”) w terminie 14 dni od daty wydania karty opłaty siedmiodniowej. Natomiast w części dotyczącej daty wydania karty, oznaczenia emisji spalin pojazdu samochodowego, wypełnia wyłącznie jednostka pobierająca opłatę.

MIESIĘCZNA

Kartę opłaty miesięczną wypełnia wyłącznie jednostka pobierającą opłatę, poprzez wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu, dat określających termin ważności karty (“ważna od”, “ważna do”) /wpisywanie godzin nie jest wymagane/, daty wydania karty, oznaczenia emisji spalin pojazdu samochodowego.

PÓŁROCZNA

Kartę opłaty półroczną wypełnia wyłącznie jednostka pobierającą opłatę, poprzez wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu, dat określających termin ważności karty (“ważna od”, “ważna do”) /wpisywanie godzin nie jest wymagane/, daty wydania karty, oznaczenia emisji spalin pojazdu samochodowego.

ROCZNA

Kartę opłaty roczną wypełnia wyłącznie jednostka pobierającą opłatę, poprzez wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu, dat określających termin ważności karty (“ważna od”, “ważna do”) /wpisywanie godzin nie jest wymagane/, daty wydania karty, oznaczenia emisji spalin pojazdu samochodowego. Emisję spalin oznacza się przez ukośne skreślenie w rubryce “EURO” odpowiedniego pola “0” lub “1”. Właściwe oznaczenie poziomu emisji spalin powinno pozostać nie skreślone. Termin ważności karty należy wpisać tak, aby wszystkie przeznaczone do tego pola zostały wypełnione. W przypadku karty miesięcznej, półrocznej lub rocznej wpisywanie godziny nie jest wymagane (w odpowiednich rubrykach tych kart oznaczonych “godz.” i “min” należy wstawić ”-” poziomą kreskę). Dzień i miesiąc oznacza się dwiema cyframi, a rok czterema cyframi. Godzinę rozpoczęcia przejazdu oznacza się czterema cyframi, z czego dwie pierwsze odpowiadają kolejnym godzinom w 24-godzinnym cyklu dobowym. Karty wypełnione w inny sposób, nie wypełnione lub zawierające poprawki będą uznawane za nieważne. Karty opłaty nie należy laminować.

Zwrot opłaty:

Zwrot opłaty może nastąpić w przypadku niewykorzystania z przyczyn niezależnych od przedsiębiorcy /np. kradzież, kasacja pojazdu/ w całości lub w części półrocznej lub rocznej karty opłaty. Zwrot opłaty następuje na wniosek przedsiębiorcy, w którym należy podać przyczyny niewykorzystania opłaty. Do wniosku dołącza się oryginał karty opłaty. Wniosek należy złożyć w jednostce upoważnionej do poboru opłat półrocznych i rocznych. Wniosek o zwrot opłaty winien zostać rozpatrzony w terminie 21 dni od daty jego złożenia. Kwota podlegająca zwrotowi obliczana jest w oparciu o liczbę pełnych miesięcy pozostałych do końca okresu, za który uiszczono opłatę. Początkiem tego okresu jest data złożenia wniosku. Jednostki dokonują zwrotu należnej sumy w terminie do 10-go dnia miesiąca następującego po dacie rozpatrzenia wniosku. Karty opłat wydane przed dniem 1 stycznia 2002r. zachowują swoją ważność przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy od ww. daty (tj. nie dłużej niż do 1 stycznia 2003 r.).

Źródło: www.gddkia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości