Wiadomości

Jeszcze czas na przekazanie 1 procenta

Opublikowany: sty 14, 14:26

Choć na rozliczenie się z fiskusem mamy czas do 30 kwietnia, warto już rozglądać się za organizacją pożytku publicznego, której możemy przekazać 1 procent z naszych podatków.

Na stronach internetowych Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS oraz w BIP MPiPS został opublikowany wykaz organizacji, uprawnionych do otrzymywania 1% podatku dochodowego za 2014 r.

Każda organizacja, która chce otrzymywać wpłaty 1% od podatników, musi znaleźć się na wykazie organizacji mających status organizacji pożytku publicznego. Wykaz jest prowadzony elektronicznie. Przygotowuje go minister pracy i polityki społecznej – na podstawie danych od ministra sprawiedliwości.

W wykazie znajdują się dane organizacji pożytku publicznego, które są uprawnione do otrzymywania 1% podatku od podatników za rok 2014. Są to organizacje, które otrzymały status OPP do 30 listopada 2014 r. oraz te, które otrzymały status OPP w latach wcześniejszych i wypełniły odpowiednie obowiązki sprawozdawcze.

Ministerstwo Finansów przygotowało podsumowanie z akcji 1% podatku dochodowego za 2013 r. na rzecz organizacji pożytku publicznego. 56% podatników wykazujących w zeznaniach należny podatek przekazało w sumie 506,6 mln złotych. Najwięcej otrzymała Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, na drugim miejscu była Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”, a na trzecim miejscu Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym.

Wszystkie te organizacje prowadziły zbiórki na tzw. subkonta, czyli na konkretną osobę – podopiecznego fundacji. Jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, prowadzenie subkont na 1% podatku, to najskuteczniejsza metoda zbierania pieniędzy z 1 procenta podatku.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości