Wiadomości

"Jedno okienko" dla przedsiębiorcy

Opublikowany: kwi 29, 14:20

Co oznacza dla przedsiębiorców wprowadzenie procedury “jednego okienka”?

Jedno okienko ma ułatwiać zakładanie firmy. W urzędzie gminy wypełnia się jeden wspólny wniosek, który obejmuje całość danych niezbędnych do dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, nadania numeru Regon, pozyskania lub uaktualnienia numeru NIP, a także zgłoszenia płatnika składek. Dane z wniosku są przekazywane przez urząd gminy do poszczególnych instytucji, m.in. do ZUS. My automatycznie generujemy dokument zgłoszeniowy płatnika składek.

W przypadku przedsiębiorców podlegających wpisowi do KRS (spółki) przedsiębiorcy wypełniają samodzielnie dokument zgłoszeniowy ZUS ZPA, pozostawiając wolne rubryki dotyczące numeru KRS oraz dotyczące daty wpisu. Te informacje do właściwej jednostki Zakładu przekaże sąd rejestrowy wraz z numerem NIP. Wspólnikom spółek stworzono także możliwość zgłoszenia płatnika składek osoby fizycznej na formularzu ZUS ZFA za pośrednictwem sądu rejestrowego.

A co ze zgłoszeniem przedsiębiorcy jako osoby ubezpieczonej?

Z momentem powstania obowiązku ubezpieczeń płatnik musi zgłosić siebie oraz ewentualnych pracowników do ubezpieczeń społecznych i/lub zdrowotnego. Nie musi jednak przychodzić osobiście do Zakładu. Zgłoszenia do ubezpieczeń, na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA, może dokonać w formie elektronicznej. Musi jednak mieć bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Formularze zgłoszeniowe mnożna także przesłać w formie papierowej za pośrednictwem poczty lub zostawić osobiście w placówce ZUS.

A co w przypadku zawieszania działalności?

Zainteresowany musi jedynie przyjść do gminy lub sądu rejestrowego i zgłosić ten fakt. Organ ewidencyjny przekaże do ZUS kopię wpisu wraz z informacją o zawieszeniu. Następnie Zakład sporządzi samodzielnie, bez angażowania przedsiębiorcy odpowiednie dokumenty: wyrejestrowanie płatnika składek oraz wyrejestruje go z ubezpieczeń. Jeżeli do ubezpieczeń zgłoszone były osoby współpracujące lub członkowie rodziny osoby prowadzącej działalność gospodarczą lub osoby współpracującej to również oni zastaną wyrejestrowani. Do płatnika wyślemy informację o wszystkich sporządzonych dokumentach ubezpieczeniowych w związku z zawieszoną działalnością.

A co w sytuacji gdy płatnik w gminie zawiesi działalność a zatrudnia pracowników?

Należy pamiętać, że Zakład nie będzie mógł wyrejestrować przedsiębiorcy w sytuacji, gdy zatrudnia on pracowników. Jeżeli z organu ewidencyjnego wpłynie do ZUS informacja o zawieszeniu działalności, a stwierdzimy, że przedsiębiorca nie wyrejestrował pracowników w rozumieniu Kodeksu Pracy będziemy prowadzić postępowanie wyjaśniające. Powiadomimy o tym oczywiście i płatnika i gminę.

A co trzeba będzie zrobić, aby wznowić działalność?

Należy postąpić tak samo jak przy zawieszaniu działalności. Wystarczy przyjść do gminy. Ważne jest to, że ZUS mając informację o wznowieniu działalności automatycznie wznowi te same ubezpieczenia, do których prowadzący działalność gospodarczą był poprzednio zgłoszony. Oczywiście przedsiębiorca zostanie o tym fakcie powiadomiony przez ZUS. Jeżeli więc w zakresie podlegania ubezpieczeniom osoby prowadzącej działalność gospodarczą cokolwiek się zmieniło, musi nas o tym poinformować, składając odpowiednie zgłoszenie ZUS ZUA/ ZUS ZZA samodzielnie.

Większość formalności związanych z działalnością gospodarczą przedsiębiorca załatwi więc w organie ewidencyjnym. Czy gminy i sądy rejestrowe będą pomagać przedsiębiorcom w kwestiach ubezpieczeniowych?

Wszystkie oddziały ZUS zostały zobowiązane do podjęcia współpracy z lokalnymi gminami i sądami rejestrowymi. Do sądów przekazane zostały formularze zgłoszeniowe oraz poradniki dotyczące ich wypełnienia. W razie jakichkolwiek pytań można oczywiście zwrócić sie do Zakładu. Nasi pracownicy telefonicznie lub na salach obsługi klientów wyjaśnią wszystkie wątpliwości. Można również skorzystać z obszernych informacji, które zamieszone są na stronie internetowej Zakładu pod adresem www.zus.pl.

Wywiad z Magdaleną Mazur-Wolak wicedyrektor Departamentu Obsługi Klientów Centrali ZUS

Źródło: www.zus.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości