Wiadomości

Jakie są zasady obliczania odszkodowania za uszkodzenia pojazdu, czy zakład ubezpieczeń może narzucić wykonanie naprawy w warsztacie, z którym współpracuje?

Opublikowany: paź 30, 09:37

Zasady obliczania odszkodowań za uszkodzenia pojazdu zakład ubezpieczeń określa w Ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Nie może narzucić obowiązku wykonania naprawy w określonym warsztacie, jednak często zastrzega, że rachunki za robociznę skoryguje według ceny roboczogodziny “uznawanej” przez siebie, przez co pośrednio narzuca konieczność naprawienia auta w warsztacie stosującym ceny akceptowane przez zakład.
Zakłady ubezpieczeń deklarują, że wysokość “uznawanej” ceny za roboczogodzinę ustalają w oparciu o ceny usług motoryzacyjnych obowiązujących na danym terenie.

Rzecznik jest zdania, że jeżeli towarzystwo narzuca określoną cenę za usługi naprawcze, to w przypadkach, uzasadnionych przez wykonawcę naprawy, konieczności zastosowania wyższych cen, jest w razie ich zanegowania obowiązane przejąć na siebie gwarancję jakości naprawy.

Towarzystwo powinno w ocenie technicznej opisującej zakres koniecznej naprawy, zawierającej wykaz elementów zakwalifikowanych do naprawy (z podaniem ilości godzin potrzebnych do wykonania naprawy) oraz wykaz elementów przewidzianych do wymiany. Ocena techniczna powinna zawierać także informację, jaką stawkę roboczogodziny towarzystwo zastosuje w rozliczeniu odszkodowania, czy potrąci amortyzację od części i w jakiej wysokości, a także inne uwagi, np. jakie stwierdzono uszkodzenia powstałe w innym zdarzeniu, za które nie wypłaci odszkodowania w danej szkodzie.

Przed zleceniem naprawy pojazdu warto domagać się od naprawiającego sporządzenia kalkulacji (kosztorysu) i przedstawienia go do akceptacji zakładowi ubezpieczeń.
Często wygodną formą jest skorzystanie z możliwości wykonania bezgotówkowej naprawy, zakłady stosujące tę formę zazwyczaj kontrolują jakość napraw wykonywanych w zakładach, z którymi współpracują.

Źródło: www.rzu.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości