Wiadomości

Jak zdobyć wizę Schengen?

Opublikowany: gru 15, 13:04

Jak zdobyć wizę Schengen?

Polska oraz ośmiu nowych członków UE: Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry, dołączy do strefy Schengen o północy z 20 na 21 grudnia 2007 r. Dla obywateli nowych państw UE oznacza to wielkie ułatwienia w podróżowaniu poza granice własnych państw, a jakie zmiany zajdą w przypadku gości spoza Wspólnoty?

Wejście do strefy Schengen na wspólnej granicy w Worku Turoszowskim na Dolnym Śląsku świętować będą władze Polski, Czech i Niemiec. Uroczystości odbędą się również na innych nowych wewnętrznych granicach Schengen: w krajach bałtyckich, na styku między Austrią, Węgrami i Słowacją oraz na granicy włosko-słoweńskiej. Wezmą w nich udział premier przewodniczącej w tym półroczu Unii Portugalii Jose Socrates, szef Komisji Europejskiej Jose Barroso i unijny komisarz ds. wewnętrznych Franco Frattini. “Rozszerzenie Schengen to symbol dla nowych krajów członkowskich, które nie są już za żelazną kurtyną”, ocenia Wolfgang Schauble, szef niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Co to konkretnie oznacza?

Po włączeniu do obszaru Schengen dziewięciu nowych państw UE, strefa obejmie znaczną część kontynentu europejskiego: 20 państw UE oraz Norwegię i Islandię. Wejście Polski do układu Schengen oznacza dla polskich obywateli przede wszystkim zniesienie kontroli paszportowych na unijnej granicy wewnętrznej z Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą. Kontrole będą natomiast bardziej szczegółowe na granicy zewnętrznej – z Rosją, Białorusią i Ukrainą – co ma zapobiec nielegalnej imigracji i przemytowi.
Polacy oraz wszystkie osoby posiadające kartę stałego pobytu w naszym kraju nie będą już kontrolowani podczas przekraczania wewnętrznych granicach UE. Turyści nie będą musieli się bać, że podczas wędrówki po górach zostaną złapani na szlaku za nieświadome przekroczenie granicy w Czechach czy na Słowacji. Choć kontrole na granicach skończą się, nie zwalnia to z obowiązku posiadania podczas podróży po krajach UE dowodu tożsamości: paszportu lub dowodu osobistego.

Na razie nowe swobody będą panować tylko na przejściach lądowych i morskich, zniesienie kontroli na lotniskach jest znacznie bardziej skomplikowane i nastąpi dopiero w końcu marcu 2008 r. – trzeba przygotować osobne miejsca i korytarze na przyjmowanie pasażerów i samolotów z Schengen.

Polska powinna jeszcze ukończyć prace przy infrastrukturze przejścia granicznego Terespol-Brześć oraz zakończyć wprowadzanie danych archiwalnych do systemu informacji Schengen (tzw. SIS). Umożliwia on wymianę informacji sądowych i kryminalnych między organami odpowiedzialnymi za ochronę granic zewnętrznych państw strefy. Dzięki temu możliwa jest m.in. skuteczniejsza identyfikacja poszukiwanych osób i przedmiotów.
Wraz z wejściem do strefy Schengen wzmacnia się też pozycja Polski w UE: jesteśmy na Wschodzie Unii największym krajem, a oprócz tego w Warszawie ma swoją siedzibę Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich (FRONTEX).

FRONTEX – chroni unijne granice

Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej została ustanowiona na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 2007/2004. Agencja ta wzmacnia bezpieczeństwo granic, koordynując działania podjęte przez państwa członkowskie w celu wdrożenia środków wspólnotowych dotyczących zarządzania granicami zewnętrznymi.

Agencja FRONTEX koordynuje teżwspółpracę operacyjną między państwami członkowskimi w dziedzinie zarządzania granicami zewnętrznymi, wspomaga państwa członkowskie w szkoleniu funkcjonariuszy straży granicznej, w tym w ustanowieniu wspólnych standardów szkoleniowych, przeprowadza analizy ryzyka, śledzi rozwój badań mających znaczenie dla kontroli i ochrony granic zewnętrznych, wspomaga państwa członkowskie w sytuacjach wymagających zwiększonej pomocy technicznej i operacyjnej na granicach zewnętrznych oraz udziela państwom członkowskim niezbędnego wsparcia w organizowaniu wspólnych działań dotyczących powrotów.

Aby zapewnić spójność działań, agencja FRONTEX jest w stałym kontakcie z innymi wspólnotowymi i unijnymi organami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo granic zewnętrznych, takimi jak EUROPOL, CEPOL, OLAF, a także z organami odpowiedzialnymi za współpracę celną i współpracę w zakresie kontroli fitosanitarnych i weterynaryjnych.

Jak wjadą do Polski obywatele państw nie należących do Schengen?

Ci obywatele, aby w Polsce przekroczyć unijna granicę, będą musieli zakupić wizę Schengen – koszt ok. 60 EUR. Wejście do strefy oznacza bowiem, że Polska będzie wydawała obywatelom państw trzecich objętych obowiązkiem wizowym, ujednolicone wizy Schengen. Wobec obywateli Rosji i Ukrainy możliwe będzie, na podstawie umów z UE o ułatwieniach wizowych, stosowanie stawek obniżonych – w wysokości 35 euro (pod warunkiem, że Ukraina ratyfikuje do tego czasu wynegocjowaną i podpisaną już z UE umowę w tej sprawie).

Po wejściu do Schengen, Polska zachowa prawo do kontynuowania wydawania krajowych wiz, np. dla Ukraińców, których ważność będzie ograniczona wyłącznie do terytorium Polski.

Polska podczas kontroli ekspertów państw UE, jakie miały miejsce 13 – 20 maja 2007 r. na granicach lądowych oraz 1 – 10 września 2007 r. na lotniskach, wypadła jako jeden z najlepiej przygotowanych do wejścia do strefy Schengen krajów. Najgorzej wypadła Estonia, gdzie mają być jeszcze przeprowadzone dodatkowe kontrole.

Sygnatariuszami układu z Schengen, który powstał w 1985 r., są prawie wszystkie państwa UE – poza Wielką Brytanią i Irlandią. W 2008 roku przewidziane jest przyjęcie kolejnego kraju: Szwajcarii.

Źródło: www.polacy.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości